Logo
  • DONALD
  • RZĄD PO 35 LATACH WYCOFAŁ FINANSOWANIE DLA STATKU BADAWCZEGO PAN, NAUKOWCY PROSZĄ PREMIERA, ŻEBY SIĘ OGARNĄŁ

Rząd po 35 latach wycofał finansowanie dla statku badawczego PAN, naukowcy proszą premiera, żeby się ogarnął

20.10.2024, 11:15
fot. East News / Instytut Oceanologii PAN, Facebook
Naukowcy z
Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
apelują do premiera o przywrócenie finansowania dla statku badawczego
Oceania
. Po 35 latach stracił on właśnie rządową dotację od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej brak, jak tłumaczą naukowcy, oznacza zezłomowanie statku i "dramatyczny spadek znaczenia polskiej oceanografii na arenie międzynarodowej". Wiceminister nauki wyjaśnia natomiast, że to nie rząd obciął dotację, tylko Oceania po prostu "nie zakwalifikowała się" do finansowania. 
""Instytut Oceanologii PAN znalazł się w wyjątkowo trudnej sytuacji.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wstrzymało finansowanie naszego statku badawczego s/y Oceania.
Jest to jedyny polski statek badawczy zdolny do prowadzenia działań poza Bałtykiem. Nasza działalność naukowa, opierająca się w dużej mierze na badaniach prowadzonych z pokładu Oceanii, to także szeroko zakrojona współpraca z ośrodkami naukowymi z całego świata. To istotna pozycja w światowej oceanografii. Ale to przede wszystkim ogromna ilość wiedzy na temat zmian zachodzących w dwóch najbardziej wrażliwych i istotnych obszarach, jakimi są Bałtyk i Arktyka" - piszą naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN.
"Trudno nam pojąć decyzję polskiego Rządu, który
po 35 latach dobrej roboty odcina kluczowe źródło finasowania dla tej jednostki.
Dzięki Oceanii do Polski trafiają pieniądze na badania oceanograficzne z UE, Norweskiego Mechanizmu Finansowego i bilateralnych umów - średnio to kilka milionów złotych roczne - ale to pieniądze na badania a nie na utrzymanie statku. Badania morskie są kosztowne, zarówno w sferze infrastruktury (statek) jak i aparatury naukowej i pracy - tylko te dwa ostanie elementy finansujemy z grantów. Brak możliwości korzystania ze statku badawczego to zerwanie bieżących projektów naukowych jak również wieloletniej owocnej współpracy z instytutami naukowymi tak w Polsce jak i na całym świecie".
Naukowcy podkreślają, że statek choć służy od 35 lat jest w bardzo dobrym stanie technicznym i może pływać jeszcze kilka lat. Potrzebne są do tego jednak aktualne przeglądy i remonty, których nie da się wykonać bez dotacji ministerstwa.
"Wraz ze wszystkimi pozostałymi kosztami, utrzymanie statku przekracza możliwości finansowe Instytutu Oceanologii PAN. Brak rządowej dotacji, którą otrzymywaliśmy od 35 lat, oznacza de facto
zezłomowanie statku i dramatyczny spadek znaczenia polskiej oceanografii na arenie międzynarodowej.
Apelujemy do Rządu RP o rewizję tej decyzji". 
Sprawa szybko zyskała rozgłos, a hasztag #zatopienieOceanii pierwsze miejsce w trendach na Twitterze. Głos zabrało wówczas ministerstwo.
"Konkurs na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej został rozstrzygnięty, na podstawie wniosków, które oceniali naukowcy eksperci. Instytut zwrócił się do Ministra z prośbą o zmianę decyzji odmawiającej przyznania środków finansowych. #MNiSW deklaruje pilne rozpatrzenie sprawy” - czytamy.
Podobnie sprawę wyjaśnia wiceminister nauki Maciej Gdula.
"
Rząd nie obciął dotacji. "Oceania" nie została zakwalifikowana do finansowania w konkursie,
w którym decyzje podejmują naukowcy-eksperci. Instytut Oceanologii złożył wniosek o zmianę decyzji. Ministerstwo @MNiSW_GOV__PL stara się znaleźć rozwiązanie w tej trudnej sytuacji" - napisał. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/InstytutOceanologiiPAN/posts/pfbid022aJoQAf8TRupM4Awf4fh3jvz5p9oUxNJ9HMvfNCJ1kxifaamoLeyPwMdhW1NUSyelhttps://www.facebook.com/InstytutOceanologiiPAN/posts/pfbid022aJoQAf8TRupM4Awf4fh3jvz5p9oUxNJ9HMvfNCJ1kxifaamoLeyPwMdhW1NUSyel
2. https://twitter.com/m_gdula/status/1847911836500279716https://twitter.com/m_gdula/status/1847911836500279716
Pokaż więcej (1)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA