Piłkarki z australijskiej drużyny narodowej
od teraz będą
zarabiać tyle samo, co piłkarze z męskiej
reprezentacji kraju. Wszystko na mocy czteroletniej umowy, którą zawarł Australijski Związek Piłki Nożnej (Football Federation Australia - FFA) ze związkiem zawodników i zawodniczek (Professional Footballers Australia - PFA).
"Po raz pierwszy wynagrodzenie zawodników będzie bezpośrednio powiązane z dochodami generowanymi przez nasze drużyny narodowe - stworzy to trwały model finansowy, który zachęci graczy i FFA do współpracy i wspólnego rozwoju komercyjnego"- powiedział przewodniczący FFA Chris Nikou
Od tej pory żeńska drużyna narodowa Westfield Matildas będzie zarabiać tyle samo, co męska drużyna narodowa w piłce nożnej. Oprócz tego piłkarkom
będą przysługiwały także wszelkie benefity,
które otrzymują ich męscy odpowiednicy z drużyny Caltex Socceroos.
W ramach nowego australijskiego porozumienia Matildas i Soceroos otrzymają po 24% udziału w uzgodnionych łącznych przychodach wygenerowanych przez Zespół Narodowy w latach 2019-20.
W ramach tego 5% środków zostanie także przeznaczone na reinwestycje w australijskie młodzieżowe zespoły narodowe.
Piłkarki otrzymają również
zwiększone nagrody pieniężne za zakwalifikowanie się do Mistrzostw Świata FIFA.
Drużyna mężczyzn w tym wypadku nadal będzie mogła zarobić więcej środków z ogólnych nagród pieniężnych, ponieważ nagrody Pucharu Świata są znacznie wyższe w męskich rozgrywkach. Łączna pula nagród Pucharu Świata mężczyzn w 2018 roku wyniosła 400 milionów dolarów, podczas gdy nagrody Pucharu Świata Kobiet w 2019 roku we Francji wyniosły około 30 milionów dolarów.
Dzięki nowej umowie
piłkarki będą miały dostęp do lotów klasą biznes podczas międzynarodowych podróży na mecze.
Do tej pory uprawnieni byli do tego tylko męscy reprezentanci w piłce nożnej.
Oprócz tego Australijski Związek Piłki Nożne
j zobowiązał się także do "większego wsparcia macierzyństwa",
czyli wsparcia kobiet w trakcie ciąży a także umożliwienia im powrotu do gry w reprezentacji po urlopie macierzyńskim.
- Piłka nożna jest grą dla każdego i ta umowa jest kolejnym, dużym krokiem w kierunku przyjęcia wartości równości, integracji i równych szans - dodał prezes FFA.
Temat równego traktowania kobiet w sporcie jest poruszany coraz częściej. Piłkarki z Reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej kobiet pozwały w tym roku Amerykańską Federację Piłki Nożnej za nierówne wynagrodzenia i dyskryminację.