Logo
  • DONALD
  • PREZYDENT DUDA Z PROPOZYCJĄ DLA NATO: CHCE PODWYŻSZENIA WYDATKÓW NA OBRONNOŚĆ DO 3% PKB

Prezydent Duda z propozycją dla NATO: chce podwyższenia wydatków na obronność do 3% PKB

11.03.2024, 18:04
Dzień przed spotkaniem
Andrzeja Dudy i Donalda Tuska z Joe Bidenem
w Białym Domu na łamach Washington Post opublikowano opinię autorstwa polskiego prezydenta dotyczącą wydatków na obronność państw należących do NATO. Duda proponuje, aby obecny poziom wydatków odpowiadający 2% PKB zwiększyć do
3%
. Mówił też o tym na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Duda i Tusk spotkają się z Bidenem we wtorek, dokładnie w 25. rocznicę dołączenia Polski do NATO. Jak zapowiadano w komunikacie Białego Domu przywódcy wspólnie potwierdzą poparcie dla obrony Ukrainy, będą również rozmawiać o relacjach gospodarczych i bezpieczeństwie energetycznym.
Dziś w
Washington Post
ukazał się tekst autorstwa Dudy, w którym przekonuje on do podwyższenia wydatków na obronność. Obecnie, zgodnie z ustaleniami NATO ze szczytu w Walii w 2014 roku kraje Sojuszu powinny zrealizować cel wydawania 
2% PKB na obronność
. Według danych NATO opublikowanych w lipcu, udało się to 11 krajom: Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Polsce, Grecji, Rumunii, Węgrom, Słowacji, Estonii, Łotwie, Litwie oraz nowemu członkowi Sojuszu - Finlandii. W 2023 roku największy procent budżetu na obronność przeznaczyła  
Polska
 - 3,9%, USA - 3,5%, a Grecja - 3 %.
Wiele kontrowersji budzi jednak fakt, że z celu 2% nie wywiązują się Francja i Niemcy. Rząd w Berlinie dopiero w tym roku zdecydował się na zwiększenie wydatków na obronność i według założeń wyniosą one 2,01% PKB. 
Według Andrzeja Dudy wydatki państw NATO powinny wzrosnąć do 3% PKB. W Washington Post prezydent przypomina, że Polska należy do najbardziej zaangażowanych członków NATO. 
" Polskie siły zbrojne zostały dostosowane do wymogów Paktu pod względem wyszkolenia, dowodzenia oraz wyposażenia - w istotnej części zakupionego od dostawców amerykańskich.
Nasze coroczne wydatki na obronność sięgnęły już rekordowego w skali Paktu poziomu 4% PKB
. Polskie Siły Zbrojne  uczestniczyły lub nadal uczestniczą w wielu operacjach pokojowych pod egidą NATO i ONZ, m.in. w Kosowie, w Libanie, Iraku, Afganistanie i państwach afrykańskich. Misje te, a także regularne wspólne ćwiczenia sprawiły, że żołnierze polscy i amerykańscy nabrali wobec siebie wzajemnego szacunku i zaufania - realizując wspólnie trudne i wymagające zadania, niejednokrotnie  z narażeniem życia".
Duda podkreśla jednak, że dotychczasowy porządek zachwiał się 24 lutego 2020 roku wraz z inwazją Rosji. Przypomina, że "Polska przestrzegała" przed takim rozwojem wydarzeń, a dziś powrót do status quo jest niemożliwy. 
"Imperialistyczne ambicje Rosji i jej agresywny rewizjonizm popychają ten kraj w kierunku bezpośredniej konfrontacji z NATO, z Zachodem, a ostatecznie całym wolnym światem. Federacja Rosyjska przestawiła się na tory gospodarki wojennej. Obecnie przeznacza na zbrojenia blisko 30% swojego rocznego budżetu. Wskaźnik ten oraz inne dane, które napływają z Rosji, są alarmujące. Władimir Putin stanowi największe zagrożenie dla pokoju na świecie od zakończenia zimnej wojny" - pisze Duda.
"Dlatego w trakcie mojej wizyty w Waszyngtonie zaproponuję odpowiedź NATO, która będzie adekwatna do zagrożenia. Dziesięć lat temu, na szczycie Sojuszu w Newport, wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się przeznaczać na obronność co najmniej 2% swojego rocznego PKB. Uważam, że w obliczu narastających zagrożeń nastał czas, aby zwiększyć tę wartość do poziomu 3% PKB. 
Będę do tego przekonywał naszych sojuszników
. Zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Cieszę się, że zarówno USA, jak i Polska, znacznie przekraczając to minimum, mogą tu posłużyć za przykład i inspirację dla innych". 
Dalej pisze również o współpracy polsko-amerykańskiej oraz o dalszych perspektywach NATO.
"W pierwszej połowie 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej. Naszym najważniejszym priorytetem będzie: więcej Stanów Zjednoczonych w Europie. To znaczy więcej aktywnej obecności USA w wymiarze militarnym, gospodarczym i politycznym. Bo nie ma silnej Europy bez USA i NATO - tak jak nie ma silnego NATO bez Europy".
O podwyższeniu wydatków na obronność w NATO mówił też podczas dzisiejszego
posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
- Sojusz Północnoatlantycki musi być sprawny i jednolity. Musi zrealizować także zrealizować swoje zobowiązania, które były podejmowane na kolejnych szczytach NATO. To zależy od tego, na ile będzie miało silne i sprawne armie - mówił.
- Chcę zaproponować podczas naszej wizyty w Białym Domu, a także będę rozmawiał o tym z naszymi sojusznikami i sekretarzem generalnym NATO, by państwa wspólnie zdecydowały, że wymaganiem Sojuszu będzie wydatkowanie nie 2 procent, a 3 procent PKB. By modernizacja armii, budowanie zasobów militarnych było faktem. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA

Popularne dzisiaj

Rząd idzie na zwarcie z Brukselą, byle nie oskładkować umów śmieciowych

Rząd idzie na zwarcie z Brukselą, byle nie oskładkować umów śmieciowych
27
Rząd Tuska nie chce zrealizować zadania, które wpisał do KPO gabinet Morawieckiego. Zobacz więcej »

Rosyjska giełda oberwała po atakach rakietowych, rubel najtańszy od 13 miesięcy

Rosyjska giełda oberwała po atakach rakietowych, rubel najtańszy od 13 miesięcy
21
Indeks Giełdy Moskiewskiej, na który składają się papiery wartościowe pięćdziesięciu największych rosyjskich spółek, spadł o 3,32%. Zobacz więcej »

Minister Domański lamentuje, że koszt wolnej Wigilii to cztery miliardy

Minister Domański lamentuje, że koszt wolnej Wigilii to cztery miliardy
49
"Dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł" - ocenił Minister Finansów. Zobacz więcej »

Milei spokorniał i fotografuje się z Xi Jinpingiem w nadziei na pomoc i układy gospodarcze

Milei spokorniał i fotografuje się z Xi Jinpingiem w nadziei na pomoc i układy gospodarcze
28
Szczyt G20 był pierwszą okazją, kiedy przywódcy obu państw mogli porozmawiać ze sobą twarzą w twarz. Zobacz więcej »
Więcej popularnych