W zeszłym tygodniu Politico poinformowało, że amerykański
Sąd Najwyższy
przymierza się do unieważnienia przełomowego orzeczenia w sprawie Roe vs. Wade, które od lat 70.
gwarantuje prawo do aborcji
. Według portalu decyzja została już podjęta za sprawą głosów konserwatywnych sędziów, którzy mają większość w Sądzie Najwyższym. Orzeczenie nie jest ostateczne do momentu jego opublikowania, teoretycznie istnieje możliwość, że w tym czasie sędziowie zmienią jeszcze swoje zdanie. Jeśli jednak tak się nie stanie, decyzja Sądu będzie oznaczać zniesienie konstytucyjnej ochrony praw do aborcji. Każdy stan będzie mógł ograniczyć lub całkowicie zakazać aborcji.
Według
Guttmacher Institute
- amerykańskiej organizacji badającej prawa reprodukcyjne, jeśli orzeczenie Roe vs. Wade zostanie unieważnione,
aborcji zabroni prawdopodobnie 26 stanów
. Tak może stać się np. w Michigan, gdzie decyzja Sądu Najwyższego automatycznie "przywróci" zakaz aborcji z 1931 roku. Aby dokonać aborcji mieszkanki Michigan będą musiały więc wyjechać do innego stanu: np. do Illinois lub Pensylwanii albo za granicę.
Jak donosi The Guardian,
Kanada
już spodziewa się "wycieczek aborcyjnych" z przygranicznych regionów USA. Kanadyjska minister ds. rodziny i dzieci
Karina Gould
zapowiedziała już, że Amerykanki będą mogły bez przeszkód dokonywać aborcji w Kanadzie.
- Jeśli tu przyjadą i będą potrzebować dostępu do aborcji, to jest to usługa, która zostanie wykonana - stwierdziła w rozmowie z CBC News.
Dla osób niemających statusu mieszkańca lub imigranta aborcja w Kanadzie jest płatna, kosztuje 500 dolarów kanadyjskich czyli ok. 380 dolarów amerykańskich i nie wymaga specjalnych formalności. Eksperci podkreślają jednak, że dodając koszty podróży czy noclegu, taka "wycieczka" będzie kosztowna i
nie wszystkie Amerykanki będą mogły sobie na nią pozwolić
.
Zakaz aborcji spodziewany jest również w większości południowych stanów USA. Dla tamtejszych kobiet bliższa i tańsza - niż do innego stanu - może okazać się podróż do
Meksyku
. Tam dostępność do aborcji jest jednak różna, w zależności od miejsca, choć w 2021 roku Sąd Najwyższy uznał, że kryminalizacja aborcji jest niekonstytucyjna. W praktyce działają różne grupy i organizacje, które pomagają np. w zdobyciu pigułek aborcyjnych.
- Kobiety, mogą przyjechać do Meksyku np. do Tijuany czy Monterrey, aby
dokonać aborcji za pomocą leków
. Jest to całkowicie darmowe - mówi w rozmowie z The Guardian
Vero Cruz,
koordynatorka programu wspierającego w dostępie do aborcji w Las Libres.
Jak dodaje, kliniki w przygranicznych miastach w Meksyku również spodziewają się napływu Amerykanek, jeśli orzeczenie ws. aborcji zostanie unieważnione. Tłumaczy również, że teoretycznie Amerykanki mogłyby również dokonać aborcji chirurgicznej, jednak dostęp do niej w dużej części kraju jest utrudniony. Zabiegi aborcyjne są np. wykonywane w Sinaloa, Coahuila i Baja California, ale tylko do 12 tygodnia ciąży.