W sierpniu
dyrektor generalny Airbnb
ogłosił start programu pomocowego dla
afgańskich uchodźców
. Firma zobowiązała się do zapewnienia bezpłatnych mieszkań dla 20 tysięcy ludzi.
W czwartek poinformowano, że
cel udało się zrealizować z nadwyżką
, w sumie do połowy lutego zapewniając dach nad głowom ponad 21 tysięcy Afgańczyków. Szef Airbnb zapowiedział przy okazji, że firma zakwateruje w najbliższym czasie kolejnych 20 tysięcy uchodźców.
6 miesięcy temu postawiliśmy sobie za cel zakwaterowanie 20 000 afgańskich uchodźców. Dzisiaj przekroczyliśmy ten cel.
Kryzys jednak jeszcze się nie skończył,
więc podwajamy nasz cel i przyjmiemy 40 000 afgańskich uchodźców" - napisał na Twitterze
Brian Chesky
.
W serii wpisów tłumaczy, jak działa program pomocowy koordynowany przez
organizację Airbnb.org
powołaną przez Airbnb w 2020 roku.
"Rodziny afgańskich uchodźców po przybyciu do USA trafiają do bazy wojskowej, gdzie czekają na przydział mieszkania od rządu lub organizacji pozarządowej. Tu pojawia się właśnie partnerstwo Airbnb. Gdy rozpoczął się kryzys zaczęliśmy współpracę z organizacjami, a także Departamentem Stanu i Białym Domem" - tłumaczy.
W sumie Airbnb współpracuje z
16 organizacjami
, które dbają o to, aby rodziny uchodźców znalazły jak najlepsze miejsce do życia. Mieszkania i domy, do których trafiają Afgańczycy należą do gospodarzy, którzy udostępniają swoje nieruchomości w aplikacji Airbnb. Część z nich
znacznie obniża ceny lub w ogóle rezygnuje z pobierania opłat
. Całkowity koszt pobytu pokrywany jest natomiast ze środków, które Airbnb pozyskuje od różnych sponsorów oraz ze zbiórek publicznych.
"Do tej pory zakwaterowaliśmy
35% wszystkich uchodźców afgańskich przybywających do USA
. Najwięcej z nich znalazło domy w Arlington, Seattle, Atlancie, San Diego, Omaha, Phoenix, Los Angeles i Sacramento, a także w Kanadzie. Bez naszych gospodarzy, darczyńców i partnerów nigdy by się to nie udało. Dziękujemy" - pisze Chesky.
Na
stronie
Airbnb.org można przeczytać,
na czym polega przyjmowanie uchodźców
i jak można zaproponować im pobyt we własnym mieszkaniu.
Kwaterowanie afgańskich uchodźców to tylko
jeden z elementów programu pomocowego Airbnb
, który trwa już prawie 10 lat. Pomysł na przyjmowanie we własnych mieszkaniach wyszedł od samych gospodarzy Airbnb. W 2012 roku ponad 1000 właścicieli nieruchomości za darmo udostępniło je poszkodowanym w wyniku huraganu Sandy w Nowym Jorku. W 2013 roku uruchomiono specjalne narzędzia, które umożliwiają gospodarzom z całego świata oferowanie swoich domów za darmo podczas klęsk żywiołowych. Od tej pory wykorzystywano je wielokrotnie, m.in. po trzęsieniu ziemi w Neapolu w 2015 roku, huraganach w Meksyku w 2017 roku oraz po pożarach w Australii w 2020 roku. Mieszkania udostępniano za darmo również podczas pandemii Covid-19, korzystali z nich pracownicy ochrony zdrowia. W sumie
do grudnia 2021 100 000 znalazło u gospodarzy Airbnb zakwaterowanie w czasie kryzysu.