European Digital Media Observatory (EDMO) opublikowało swój comiesięczny raport, z którego wynika, że w państwach Unii Europejskiej można zauważyć
rosnącą popularność treści dezinformacyjnych dotyczących zmian klimatu czy inflacji
.
EDMO zrzesza organizacje factcheckingowe działające w państwach UE, m.in. polskie stowarzyszenie Demagog. Co miesiąc publikuje analizy dotyczące dezinformacji i trendów wśród fake newsów. W sierpniowej edycji raportu wskazano, że organizacje zweryfikowały 1187 fałszywych informacji.
Aż
19 proc. wszystkich zweryfikowanych fake newsów dotyczyło zmian klimatu
, 12 proc. dotyczyło wojny w Ukrainie, a 10 proc - pandemii COVID-19.
Od kilku miesięcy ilość zweryfikowanych fałszywych informacji dotyczących koronawirusa utrzymuje się na podobnym poziomie, a nieprawdziwe doniesienia o inwazji na Ukrainę stanowią coraz mniejszy odsetek wszystkich fake newsów - w rekordowym momencie 60 proc. fikcyjnych informacji dotyczyło Ukrainy.
W ostatnim czasie dużą popularność zyskały także doniesienia o wzrostach cen w UE, które sugerują, że
inflacja to kłamstwo i rządowy spisek
, a ceny gazu i żywności poza Unią mają być znacznie niższe.
Szczególnie popularne były w sierpniu cztery konkretne wątki. EDMO wymienia, że były to: wyjęte z kontekstu nagrania i zdjęcia łączące protesty rolników w Piemoncie z antyrządowymi protestami rolników w Holandii; treści sugerujące, że pożary lasów są wywoływane celowo przez helikoptery; wpisy utrzymujące, że Światowe Forum Ekonomiczne wzywa do skończenia z "rozrzutnością", jaką jest posiadanie prywatnego samochodu; zmanipulowane mapy pogodowe w celu wyolbrzymienia skutków zmiany klimatu.