Podczas konferencji prasowej w Sejmie
posłanka Anna Siarkowska
poinformowała, że przechodzi z
Suwerennej Polski i klubu PiS do Konfederacji
, tym samym potwierdzając krążące od kilku dni nieoficjalne doniesienia na ten temat.
- Postanowiłam dołączyć do koła poselskiego Konfederacji, opuszczam klub Prawa i Sprawiedliwości i partię Suwerenna Polska - ogłosiła.
Jak tłumaczyła, jej decyzja podyktowana jest m.in. tym, że
"PiS zdradził ideały"
, a Suwerenna Polska "postanowiła wspierać projekt Zjednoczonej Prawicy".
- Odeszli od postulatów, z którymi szli w 2015 roku do wyborów. Jedno mówili, drugie robili. Moje odejście ma też związek z postawą premiera Mateusza Morawieckiego, który w Polsce deklarował, że będzie strzegł suwerenności, a w Brukseli robi zupełnie co innego. Tak było w przypadku KPO.
- Utraciło sens również to, co robiłam dotychczas, czyli blokowanie złych decyzji Zjednoczonej Prawicy. Do tej pory udało mi się w tej kadencji powstrzymać szereg ustaw, m.in. wprowadzających segregację sanitarną, zablokować przepisy pozwalające na bezkarność urzędniczą, nie przyjęłam również rozwiązań dotyczących mrożenia majątków polskich obywateli, co próbowało przemycić w jednej z ustaw PiS. Te przepisy były antyobywatelskie i antydemokratyczne - mówiła.
Jak poinformowali liderzy Konfederacji, Siarkowska wystartuje z list Konfederacji jako
"dwójka" w okręgu siedleckim
.
Siarkowska zaczynała swoją działalność polityczną w strukturach
Młodzieży Wszechpolskiej
. W 2005 i 2007 roku bezskutecznie startowała do Sejmu z
Ligi Polskich Rodzin
. Do parlamentu dostała się w 2015 roku z ramienia
Kukiz'15
. W 2016 roku współtworzyła w Sejmie Klub Republikański. Rok później wystąpiła z Kukiz'15 i dołączyła do koła poselksiego Republikanów, aby w 2018 roku objąć stanowisko przewodniczącej Partii Republikańskiej, która przestała istnieć rok później. W tym samym czasie Siarkowska przyłączyła się do klubu PiS i w 2019 z list tej partii uzyskała poselską reelekcję. W maju 2022 roku dołączyła do Suwerennej (wówczas Solidarnej) Polski.
Siarkowska zasłynęła również jako
liderka ruchu Polska Jest Jedna
sprzeciwiającego się obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid.
Transfer Siarkowskiej z Suwerennej Polski do Konfederacji wzbudza już wiele emocji na Twitterze. Znany na platformie Koroluk punktuje m.in. jej
głosowania w Sejmie
, które są sprzeczne z linią programową Konfederacji. Siarkowska głosowała m.in. za 500+, 800+ i trzynastymi emeryturami, przeciwko którym opowiada się jej nowe ugrupowanie. Opowiedziała się także za odebraniem immunitetu Grzegorzowi Braunowi.
Udostępniane są też jej stare tweety, w których krytykowała Konfederację, a które dziś w nocy zniknęły z jej profilu.