W ostatnim czasie
ceny węgla drenują kieszenie Polaków
. Wzrost cen zauważalny jest także w
branży drzewnej.
Obecne Lasy Państwowe oferują 70 procent drewna stałym klientom, a 30 procent to pula przeznaczona do wolnej sprzedaży. To nie podoba się przedstawicielom branży drzewnej, która postuluje powrót do systemu 80/20. Swoje postulaty branża argumentuje tym, że najdroższe drewno w Europie obniża konkurencyjność polskiego przemysłu drzewnego.
- Szacujemy, że
wzrost kosztów surowca drzewnego w 2022 roku wyniesie między 80 a 100 procent,
po 60 procent wzroście w roku ubiegłym. To jest problem dla przemysłu drzewnego w Polsce. Driverem cen, tym czynnikiem, który powoduje, że te ceny rosną, jest portal e-drewno, do którego wszyscy mają dostęp. Także dystrybutorzy, handlarze, firmy, które kupują drewno, żeby je wyeksportować w postaci nieobrobionego drewna okrągłego - powiedział podczas konferencji Jarosław Michniuk z Koalicji na rzecz polskiego drewna, która zrzesza 6 organizacji branżowych.
- W 2021 roku decyzja p.o. dyrektora Lasów Państwowych spowodowała, że zwiększono udział aukcji otwartej z 20 procent do 30 procent, a zmniejszono udział aukcji zamkniętej z 80 do 70 proc. Efektem tego jest wzrost cen drewna. Decyzja Lasów Państwowych, która zakłada, że w przyszłym roku będziemy mieli ustalone ceny minimalne na poziomie wyższym niż w tym roku. Ten poziom będzie kalkulowany jako średnia cena uzyskiwana przez Lasy Państwowe, zarówno w tej aukcji systemowej, jak i portalu leśno-drzewnym. Szacujemy, że to
doprowadzi do kolejnego wzrostu cen surowców o około 40 procent
- dodał.
W ocenie przedstawicieli przemysłu drzewnego, c
eny drewna w Polsce są obecnie najwyższe w Europie.
Branża drzewna uważa, że kolejne wzrosty cen drewna spowodują, że dojdzie do zwolnień tysięcy pracowników:
"Jeśli zakładamy, że o 40 procent już w tej chwili spadają zamówienia, jeśli to będzie trwałe, to możemy powiedzieć, że
prace może stracić nawet 100 tys. osób
. Branża drzewna zatrudnia w Polsce około 400 tys. osób" - powiedział prezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce, Jędrzej Kasprzak.