Logo
  • DONALD
  • KOREA PŁD. ROZPACZLIWIE PRÓBUJE PRZEKONAĆ MŁODYCH PIENIĘDZMI, ŻEBY CHCIELI MIEĆ DZIECI

Korea Płd. rozpaczliwie próbuje przekonać młodych pieniędzmi, żeby chcieli mieć dzieci

16.04.2023, 15:30
Korea Południowa
stoi w obliczu zbliżającej się
katastrofy demograficznej
i gospodarczej. W 2022 roku
współczynnik dzietności
spadł do
0,78
z poprzedniego rekordowo niskiego poziomu 0,81. Przyjmuje się, że dla zapewnienia zastępowalności pokoleń dzietność powinna wynosić między 2,10 a 2,15.
Aby odwrócić ten trend, władze Korei Południowej starają się
proponować świadczenia dla kobiet rodzących kolejne dzieci.
Choć Korea Południowa w ciągu jednego pokolenia awansowała do statusu kraju rozwiniętego, to poziom bezpieczeństwa socjalnego zapewnianego przez państwo nie jest na najwyższym poziomie. Wydatki tego kraju na cele socjalne należą do najniższych w OECD.
Od jakiegoś czasu władze próbują to zmienić, by zachęcić obywateli do zakładania rodzin. Od 2022 roku matki otrzymują po urodzeniu dziecka
2 miliony wonów
, czyli w przeliczeniu jakieś 1500 dolarów. Oprócz tego rodziny otrzymują także
700 000 wonów
, czyli około 528 dolarów miesięcznie na niemowlęta do pierwszego roku życia i
350 000 wonów
, czyli 264 dolary miesięcznie na dzieci poniżej drugiego roku życia. Władze jednak już zapowiedziały, że od 2024 roku kwoty te wzrosną odpowiednio do 1 miliona wonów (755 dolarów) i 500 000 wonów (377 dolarów).
Kolejne świadczenie, które przysługuje rodzinom z dziećmi to
200 000 wonów
, czyli w przeliczeniu 151 dolarów miesięcznie na dziecko, które nie uczęszcza jeszcze do szkoły podstawowej. Oprócz tego rodziny o niskich dochodach lub samotni rodzice otrzymują dodatkowe świadczenia, które mają podbudować ich budżet.
W
Pusan
- największym mieście portowym Korei Południowej - osobna premia za urodzenie trzeciego lub kolejnego dziecka wzrosła ostatnio z 500 000 wonów (377 dolarów) do
10 milionów wonów
(7 552 dolarów). Z kolei w wiejskiej prowincji
Jeolla Południowa
przez siedem lat władze lokalne zapewniają miesięczne stypendium w wysokości
600 000 wonów
(453 dolarów) na dziecko, co daje w tym okresie równowartość 50,4 milionów wonów (38 000 dolarów).
Okazuje się jednak, że zachęty finansowe mogą nie poprawić demografii kraju. Dla wielu obywateli Korei Południowej decyzja o niezawieraniu małżeństwa i nieposiadaniu dzieci jest
po prostu kwestią preferencji
. Z badania przeprowadzonego w zeszłym roku przez jedną z południowokoreańskich agencji rządowych wynika, że
36,7 procent
osób w wieku 19-34 lat
nie wyraziło chęci posiadania dzieci
. W Seulu, który ma najniższy wskaźnik urodzeń wśród miast i prowincji w kraju, odpowiedziało tak sześć na 10 osób dorosłych.
Co więcej, z badań przeprowadzonych wśród młodych kobiet w Korei Południowej zaledwie 4 procent uważa małżeństwo i rodzicielstwo za niezbędne, a ponad połowa nie widzi żadnego z nich jako ważnego w swoim życiu.
Według danych w 2022 roku w Korei Południowej zawarto zaledwie 192 000 małżeństwa, a liczba urodzeń pozamałżeńskich była bardzo mała.
Eksperci, którzy analizują tę sytuację, wskazują, że problem ten może być związany z wyczerpującą kulturą pracy, niebotycznymi kosztami mieszkań i edukacji oraz nierównościami płci.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol niedawno oświadczył, że w ciągu 16 lat jego kraj wydał 280 bilionów wonów (211 miliardów dolarów) na rozwiązanie problemu związanego z niską dzietnością, jednak działania te okazały się porażką.
Niektórzy południowokoreańscy politycy wskazują inne zachęty dla rodziców, takie jak zwolnienie mężczyzn z trójką dzieci i więcej z obowiązkowej służby wojskowej, czy zezwolenie pracownikom spoza Korei Południowej na pracę za mniej niż minimalne wynagrodzenie tak, by mogli oni odciążać rodziców w pracach domowych. Propozycje te nie zostały jeszcze jednak w żaden sposób wdrożone w życie.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA