Republika Zielonego Przylądka
stała się właśnie czwartym krajem w Afryce i 44. na świecie, który wyeliminował
malarię
. Ogłosiła to
Światowa Organizacja Zdrowia
, przyznając krajowi specjalny certyfikat. Szef WHO podczas wizyty w Republice Zielonego Przylądka pokreślał, że to ogromne osiągnięcie i kolejny sukces w światowej walce z malarią.
Afryka wciąż pozostaje kontynentem z największą na świecie liczba przypadków chorób przenoszonych przez komary. W 2022 r. 94% z 249 milionów przypadków na całym świecie i 95% zgonów odnotowano właśnie w Afryce. Jednocześnie liczba przypadków malarii na świecie pozostaje znacznie wyższa niż przed pandemią Covid-19. W 2022 na tę chorobę zmarło około 608 tysięcy osób, głównie dzieci i kobiet w ciąży. WHO szacuje, że w latach 2019-2021 63 tysiące zgonów z powodu malarii spowodowanych było przerwami w świadczeniu usług medycznych z powodu pandemii.
Republika Zielonego Przylądka, wyspiarskie państwo na Oceanie Atlantyckim regularnie doświadczało poważnych epidemii. Od lat 80. malaria występowała już jedynie
na dwóch wyspach
: Santiago i Boa Vista. Od 2017 roku nie odnotowano już tam jednak żadnych przypadków zachorowania.
W piątek Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przyznaje Republice Zielonego Przylądka
certyfikat kraju wolnego od malarii
, "co stanowi znaczące osiągnięcie w dziedzinie zdrowia na świecie". Kraj stał się czwartym w Afryce z takim certyfikatem,
Algieria, Maroko i Mauritius
uzyskały je odpowiednio w 2019, 2010 i 1973 roku.
Szef WHO
dr Tedros Adhanom Ghebreyesus
podczas wizyty w Republice Zielonego Przylądka podkreślał, że certyfikat jest efektem długiej drogi obejmującej m.in. bezpłatne leczenie i dokładne badania oraz systematyczny nadzór i mapowanie miejsc rozrodu komarów przez cały rok. Ten system pozostanie niezmieniony, aby pomóc krajowi w walce z innymi chorobami przenoszonymi przez komary.
"Certyfikacja eliminacji malarii będzie motorem pozytywnego rozwoju na wielu frontach Republiki Zielonego Przylądka. Systemy i konstrukcje zbudowane w celu eliminacji malarii wzmocniły system opieki zdrowotnej i zostaną wykorzystane do zwalczania
innych chorób przenoszonych przez komary,
takich jak gorączka denga. Podróżni z regionów endemicznych innych niż malaria mogą teraz podróżować na Wyspy Zielonego Przylądka bez obawy o lokalne zakażenia malarią i potencjalne niedogodności związane ze środkami zapobiegawczymi. Może to przyciągnąć więcej turystów i pobudzić aktywność społeczno-gospodarczą w kraju, w którym
turystyka generuje około 25% PKB
" - czytamy w komunikacie WHO.
- Składam wyrazy uznania rządowi i mieszkańcom Zielonego Przylądka za ich niezachwiane zaangażowanie i wytrwałość na drodze do wyeliminowania malarii. Certyfikat WHO potwierdzający, że Republika Zielonego Przylądka jest wolna od malarii, świadczy o sile strategicznego planowania zdrowia publicznego, współpracy i nieustannych wysiłków na rzecz ochrony i promowania zdrowia. Sukces Zielonego Przylądka jest najnowszym osiągnięciem w globalnej walce z malarią i daje nam nadzieję, że dzięki istniejącym narzędziom, a także nowym, w tym szczepionkom, możemy odważyć się marzyć o świecie wolnym od malarii - mówił szef WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
- Certyfikat kraju wolnego od malarii będzie miał ogromny wpływ na nasz kraj, a dotarcie do tego punktu zajęło dużo czasu. Jeśli chodzi o wizerunek zewnętrzny kraju, jest to bardzo dobre, zarówno dla turystyki, jak i dla wszystkich innych gałęzi naszej aktywności - stwierdził natomiast premier Republiki Zielonego Przylądka, Ulisses Correia e Silva.
Przypomnijmy, że w ostatnich latach udało się zatwierdzić dwie
szczepionki
na malarię, co stanowi ogromny przełom w walce z tą chorobą. W zeszłym roku WHO zaleciła powszechne stosowanie szczepionki R21/Matrix-M, kolejną - RTS,S zatwierdzono w 2021 roku, będzie wprowadzana w 12 krajach Afryki w ciągu najbliższych dwóch lat.