fot. East News / X @EpiskopatNews
Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji dotyczące
sposobu organizowania lekcji religii w szkołach i przedszkolach
. Jak zapowiadała szefowa resortu Barbara Nowacka, jedna z głównych zmian to możliwość prowadzenia lekcji religii w grupach międzyklasowych. Sprzeciw wobec nowych zasad wyraziła już
Konferencja Episkopatu Polski,
która uważa, że rozporządzenie opracowano bez wymaganego dialogu ze stroną kościelną.
Zgodnie z rozporządzeniem lekcje religii nie będą odbywać się w klasach, w których
chętnych będzie mniej niż siedmioro uczniów.
W takich przypadkach zajęcia będzie można prowadzić w
grupach międzyklasowych.
Uczniów będzie można łączyć w takie grupy w obrębie klas I-III, IV-VI i VII-VII. Maksymalna liczba osób w takiej grupie to 25 w klasach I-III i 28 w starszych klasach.
To kolejna zmiana dotycząca lekcji religii wprowadzona przez ministerstwo edukacji. Oceny z tego przedmiotu już nie liczą się do średniej. Od 2025 roku liczba lekcji religii ma spaść natomiast do jednej tygodniowo.
Zmiany, szczególnie te dotyczące zmniejszenia liczby religii w szkołach, nie podobają się jednak Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi próbują przekonywać, że zmiany są
"krzywdzące" dla wierzących
, a Kościoła nie stać na organizowanie dodatkowych lekcji religii w parafii.
Biskupom nie spodobały się również najnowsze zmiany dotyczące tworzenia grup międzyklasowych. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała
Komisja Wychowania Katolickiego KEP.
Biskupi uważają, że łączenie klas jest dyskryminujące i narusza prawo oświatowe. Uważają także, że zmiany wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną.
"Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii.
Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące
. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe" - czytamy.
"Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury".
Biskupi wzywają też do
odważnej obrony lekcji religii
. Szczególnie zachęcają do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez katolickie tygodniki.
"Zachęcamy wszystkich wiernych, aby na różne sposoby podejmować działania ukazujące tę wielką wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o
włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole "TAK dla religii w szkole"
podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki".
W ramach akcji "Tak dla religii w szkole" katolickie media stworzyły formularz z tekstem protestu. Zachęcają do podpisania go i wysłania do Ministerstwa Edukacji. Protest można podpisać również online.
fot. screen https://www.gosc.pl/doc/8909386.Tak-dla-religii-w-szkole