1 lutego tego roku weszła w życie
nowelizacja przepisów
związanych z
zakazem handlu
. Od teraz nie wystarczy posiadać statusu placówki pocztowej, by prowadzić działalność handlową w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami należy wykazać, że sklep uzyskuje
40 procent przychodów z usług pocztowych
.
Co ciekawe, sieć sklepów
Żabka
znalazła pomysł na to, jak obejść przepisy. Sklepy należące do Żabki będą otwarte,
jeśli będą posiadały kasy samoobsługowe
. Wówczas pracownik sklepu, nie będzie obsługiwał klienta, a jedynie będzie on wsparciem dla franczyzobiorcy, a więc będzie np. wykładał towar na półki.
"Na mocy specustawy covidowej franczyzobiorcy mogą w niedziele, które nie przypadają w święto, powierzać pracownikom lub zatrudnionym rozładowywanie, przyjmowanie i ekspozycję określonych towarów. Decyzja dotycząca korzystania z określonych wyłączeń w ustawie należy do franczyzobiorców" - przekazała Żabka.
W niektórych sklepach już pojawiły się kartki z informacją o otwarciu sklepów, z wyłączeniem niektórych usług, takich jak sprzedaż hot-dogów, czy odbiór paczek:
Z innej luki prawnej skorzystała sieć sklepów
Intermarche
. Placówka w Cieszynie, która znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego, ogłosiła się
"dworcem"
. Z kolei sklep w Lipnie ogłosił się
"czytelnią"
.
Praktyka ta nie spodobała się
"Solidarności"
, która wysłała wniosek do
inspekcji pracy,
by ta przeprowadziła kontrole w marketach sieci Intermarche. Oprócz wniosku do Głównego Inspektoratu Pracy "Solidarność" zapowiedziała złożenie wniosku do
Państwowej Inspekcji Handlowej
i Ministerstwa Kultury i Dziezictwa Narodowego:
- Zawiadomimy również
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
, żeby przyjrzał się sprawie sprzedawania alkoholu w czytelniach. Planujemy też złożyć wniosek do
Burmistrza Cieszyna
o cofnięcie licencji na sprzedaż alkoholu dla sklepu Intermarche, który otworzył kasę biletową i dla obejścia zakazu stał się dworcem. Prawo bowiem zabrania sprzedaży alkoholu na dworcach - ogłosił rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski.
Poniżej publikujemy oświadczenie sieci Żabka:
Informujemy, że placówki sieci Żabka prowadzone są przez małych, polskich przedsiębiorców, którzy współtworzą naszą sieć w oparciu o model franczyzowy. Tym samym w ramach sieci działa 6600 mikroprzedsiębiorstw obecnych w całej Polsce. Nasi franczyzobiorcy ze wsparciem Żabki każdego dnia starają się skutecznie konkurować z nowoczesnym handlem wielkopowierzchniowym, wykorzystując swoje najważniejsze atuty: bliskość, dostępność i bezpośrednie relacje franczyzobiorcy z jego lokalnymi klientami.
Zwracamy uwagę, że większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka spełnia warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich korzysta. Kasy samoobsługowe wdrażane są w Żabkach już od 2 lat i jest to element wsparcia naszych franczyzobiorców w zakresie szybkiej i efektywnej obsługi klientów. Stanowią one istotne ułatwienie dla współpracujących z nami przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na własny rachunek.
Zgodnie z obowiązującą interpretacją, "obchodzenie prawa" to działanie celowe, zakładające uniknięcie konsekwencji danej regulacji. Tymczasem współpracujący z nami przedsiębiorcy decyzje biznesowe dotyczące otwierania Żabek podejmują w pełnej zgodzie z obowiązującym przepisami prawa.