W 2017 roku w
Nigerii
powstała obrońca praw człowieka Nelson Olanipekun założył organizację
Citizens Gavel Foundation for Social Justice
, której celem jest usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości poprzez wykorzystanie technologii i pomoc ofiarom systemu, który jest skorumpowany i często działa bezprawnie.
W 2021 roku Citizens Gavel Foundation for Social Justice postanowiło stworzyć
aplikację, którą nazwano Podus
. Pomaga ona walczyć Nigeryjczykom z niesprawiedliwością systemu. Żeby skorzystać z usługi należy zarejestrować się i wypełnić formularz, w którym wybiera się jedną z dziewięciu kategorii przestępstw, takich jak gwałt, wymuszenie, przemoc domowa czy zniesławienie. Następnie należy wybrać rejon, podać dane kontaktowe i opisać sprawę, w której potrzebna jest pomoc.
Użytkownicy są następnie
"parowani" z jednym z 200 prawników-wolontariuszy
organizacji z całej Nigerii, którzy podejmują się udzielić im pomocy
pro-bono
. Jedne opłaty, które muszą ponieść osoby potrzebujące pomocy, to np. te związane z uiszczeniem kaucji, albo opłat wymaganych przez tamtejszy system sądowniczy.
Według Adewole Ibukuna - jednego z dyrektorów organizacji, dzięki aplikacji i działaniu Citizens Gavel Foundation for Social Justice udało się uwolnić z więzień ponad
5000 tymczasowo aresztowanych
, którzy przebywali w nich w związku z opieszałością wymiaru sprawiedliwości.
- Wielu z nich zostało tymczasowo aresztowanych, ponieważ nie mieli adwokata. Inni byli doraźnie zamykani przez policję za przestępstwa, których nie popełnili - powiedział Ibukun w rozmowie z serwisem Quartz.
Z badania przeprowadzonego w 2023 roku przez Hague Institute for Innovation of Law, międzynarodową organizację pozarządową działającą na rzecz sprawiedliwości wynika, że 81% Nigeryjczyków doświadczyło co najmniej jednego problemu prawnego w ciągu ostatniego roku, przy czym wielu z nich borykało się z wieloma problemami związanymi głównie ze sporami z sąsiadami, przemocą domową, sporami gruntowymi, przestępczością i kwestiami mieszkaniowymi.