fot. East News
Business Insider Deutschland informuje, że
lekarze zrzeszeni w stowarzyszeniu lekarzy kas chorych w Berlinie,
domagają się, by osoby niezaszczepione
partycypowały w kosztach swojego leczenia
, jeśli trafią do szpitala z powodu Covid-19:
"Będzie można to zrobić albo poprzez wkład własny, albo dopłatę do składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dochód mógłby przynieść korzyści personelowi pielęgniarskiemu ze szpitali i pracownikom medycznym w opiece ambulatoryjnej" - przekazało w oświadczeniu stowarzyszenie.
"W przeciwnym razie wysoki odsetek osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione, doprowadzi nas do katastrofy i przeciąży nasz system opieki zdrowotnej w stopniu, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy" - dodano.
Stowarzyszenie podkreśla, że wprowadzenie opłat za leczenie nie wystarczy. Według nich
należy wprowadzić także obowiązkowe szczepienia
:
"Ponieważ 13 milionów ludzi w naszym kraju nie chce się szczepić, najbardziej cierpią dzieci, młodzież, a także osoby starsze i wrażliwe. To nie może tak dalej trwać. Nadszedł czas na obowiązkowe szczepienia. Jednak (nakaz szczepienia) nie powinien pozostać tylko na papierze, muszą grozić wymierne konsekwencje, jeśli zostanie on zignorowany" - przekazali lekarze w oświadczeniu.
W Niemczech od dziś obowiązują nowe przepisy, zgodnie z nimi
dostęp do miejsca pracy będą miały tylko osoby zaszczepione
, ozdrowieńcy lub osoby posiadające aktualny test na koronawirusa.
Pracodawcy będą mieli obowiązek zweryfikowania dowodów pracowników przed dostępem do miejsca pracy. Jeśli pracodawca raz udokumentuje posiadanie zaświadczenia o przejściu Covid-19 lub zaszczepieniu, dany pracownik może być już zwolniony z codziennych kontroli. Pracodawcy mają także oferować bezpłatne testy 2 razy w tygodniu.