Logo
  • DONALD
  • MICROSOFT WPROWADZA POPRAWKI DO SWOJEGO KREATORA OBRAZÓW, ŻEBY OGRANICZYĆ DISNEYOWE GRAFIKI

Microsoft wprowadza poprawki do swojego kreatora obrazów, żeby ograniczyć disneyowe grafiki

19.11.2023, 16:50
Jak informuje Financial Times,
Microsoft
"po cichu" wprowadził zmiany w swoim narzędziu do generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji, aby zablokować tworzenie grafik imitujących plakaty filmów Disneya. Nie wiadomo, czy zmiany wprowadzono na prośbę Disneya czy była to reakcja Microsoftu, jednak eksperci wskazują, że jest to przykład na to, jak prawo autorskie nie nadąża za rozwojem AI. 
W zeszłym miesiącu w mediach społecznościowych pojawił się trend, w ramach którego publikowano generowane przez AI
plakaty filmowe inspirowane produkcjami Disneya lub Pixara
. Zaczęło się od zdjęć psów, które przerabiali znani influencerzy, następnie pojawił się wysyp różnego rodzaju grafik, na których pokazywano znane osoby czy popularne zjawiska.
Na niektórych z nich pojawiało się nawet oryginalne logo Disneya. Jak spekuluje Financial Times, studio mogło więc samo zgłosić zastrzeżenia dotyczące naruszenia praw autorskich lub własności intelektualnej. 
Microsoft najpierw postanowił zablokować w Bing Image Creator słowo "Disney", a wpisującym to hasło wyskakiwało powiadomienie, że takie wyszukiwanie jest niezgodne z polityką platformy. Następnie odblokowano użycie słowa "Disney", jednak logo, które pojawia się na plakacie jest już wyraźnie zniekształcone. Zdaniem ekspertów taka reprodukcja logo wciąż może jednak stanowić wyraźne naruszenie znaku towarowego. 
Nie wiadomo
, czy zmiany w Bing Image Creator podyktowane były zgłoszeniami Disneya czy też Microsoft sam postanowił zareagować. Eksperci w rozmowie z Financial Times zauważają jednak, że tego typu sytuacje będą się powtarzać, a obowiązujące prawo nie precyzuje jednoznacznie statusu dzieł tworzonych przez AI. Z jednej strony pierwsze orzeczenia sądowe wskazują, że nie mogą być one objęte prawem autorskim, z drugiej strony nie oznacza to, że są one objęte doktryną dozwolonego użytku.
Według specjalistów problem praw autorskich wobec dzieł AI będzie narastał. Wątpliwości budzi również m.in. kształcenie modeli AI i tego, czy ten proces również nie narusza własności intelektualnej. W tego typu sprawach również toczą sie już pierwsze sprawy sądowe.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA