Wołodymyr Zełenski
poinformował, że ustanowił specjalny tytuł
"miasta-ratownika"
dla miast, które pomagają Ukrainie w obliczu wojny wywołanej przez Rosję. Pierwszym miastem, którym prezydent uhonorował nowym tytułem jest
Rzeszów
.
Zełenski przemawiał dziś w ukraińskim parlamancie, tuż po orędziu
Andrzeja Dudy.
Tam poinformował, że tuż przed swoim wystąpieniem podpisał "dekret szczególnie podkreślający rolę polskiego miasta Rzeszów".
- Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy "miasto-ratownik" dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co możliwe, aby nam dopomóc.
W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność miastu Rzeszów
- pierwszemu miastu-ratownikowi - mówił.
Prezydent Ukrainy podkreślił, że podziękowania należą się wszystkim Polakom, wymienił również inne miasta, m.in. Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń czy Lublin.
- Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada ukraińska - mówił.
Za uhonorowanie Rzeszowa Zełenskiemu podziękował prezydent miasta,
Konrad Fijołek
.
"Chciałbym w imieniu swoim jak i mieszkańców podziękować za zaszczyt. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał właśnie Rzeszowowi status "miasta-ratownika".
Ten tytuł należy się naszym mieszkańcom
, którzy od pierwszego dnia wojny w Ukrainie nieśli pomoc uchodźcom, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. I cały czas starają się robic wszystko, by pomóc naszym sąsiadom" - napisał na Facebooku.
"Ale nasza pomoc nie miałaby sensu gdyby nie
współpraca pomiędzy samorządami
. Z miastami i gminami granicznymi takimi jak Miasto Przemyśl czy Ustrzyki Dolne, które jako pierwsze przyjmowały na siebie ciężar pomocy uchodźcom oraz z miastami i gminami, do których relokowaliśmy uchodźców jak Miasto i Gmina Wieliczka, Szczecin, Tarnów i wiele innych w całej Polsce. Współpraca to klucz do wszystkiego" - dodał.