150 ekonomistów
z
13 państw UE
zamieściło,
podpisało się pod listem otwartym
zamieszczonym we francuskim dzienniku Le Monde, w którym
zaapelowano o anulowanie zadłużenia państw
w
Europejskim Banku Centralnym
.
Ekonomiści podkreślają, że umorzenie długów w EBC miałoby zostać wykonane za obietnicę
inwestowania przez te państwa w ekologię i przeznaczania określonych kwot na cele społeczne
.
"Umorzenie publicznego zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym (EBC) byłoby pierwszym silnym sygnałem dla Europy, aby odzyskała swoje przeznaczenie" - napisano w liście.
"Nasza propozycja jest zatem prosta: zawrzyjmy umowę między państwami europejskimi a EBC. Ten ostatni zobowiązuje się umorzyć posiadane długi publiczne (lub przekształcić je w nieoprocentowane długi), a państwa zobowiązują się do zainwestowania takich samych kwot w odbudowę ekologiczną i społeczną. Kwoty te wynoszą obecnie prawie 2,5 biliona euro" - dodają.
Warto podkreśli, że
większość ekonomistów
, którzy podpisali się pod listem,
pochodzi z Francji i Hiszpanii
.
"25 proc. europejskiego długu publicznego państw jest obecnie w posiadaniu ich banku centralnego. 25 proc. długu jesteśmy zatem sobie winni i jeśli spłacimy ten dług, będziemy musieli go znaleźć pieniądze gdzie indziej, albo ponownie zaciągając pożyczkę, aby +spłacić dług, zamiast pożyczać na inwestycje" - apelują ekonomiści na łamach Le Monde.
"
Naszym obowiązkiem jest zwrócenie uwagi na fakt, że EBC mógłby dziś zaoferować państwom europejskim środki na ich ekologiczną odbudowę
, ale także na naprawę szkód społecznych, gospodarczych i kulturowych, po strasznym kryzysie zdrowotnym, przez który przechodzimy" - podkreślają.
Jako argumentu ekonomiści w liście użyli
przykładu Niemiec z 1953 roku
, które dzięki anulowaniu zadłużenia mogły "
znaleźć drogę do dobrobytu i zakotwiczyć swoją przyszłość w przestrzeni europejskiej".
"
EBC
bez wątpienia może sobie na to pozwolić
. Jak przyznaje wielu ekonomistów, nawet wśród tych, którzy sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu, bank centralny może bez trudu działać z ujemnym kapitałem. Może nawet tworzyć pieniądze, aby zrekompensować te straty: przewiduje to Protokół nr 4 załączony do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Każda instytucja finansowa na świecie może umorzyć dług, a EBC nie jest wyjątkiem" - uważają ekonomiści.
Debata
na temat
umorzenia długów państw strefy euro w Europejskim Banku Centralnym
trwa obecnie m.in.
we Francji, we Włoszech, Luksemburgu czy Belgii
. Warto dodać, że np. dług Francji oscyluje, wokół 120 procent PKB osiągając rekordową kwotę 2674,3 mld euro na koniec września.