Grupa amerykańskich senatorów
podpisała się pod
oświadczeniem w sprawie telewizji TVN
. Odnosi się w nim do planów polskiego rządu dotyczących nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która uderza w TVN oraz do kwestii przedłużenia
koncesji
dla TVN24.
"Ta ustawa, w połączeniu z odmową Polski przedłużenia licencji dla firmy TVN, kontynuuje niepokojącą trajektorię dla polskiej demokracji" - czytamy w komunikacie.
Oświadczenie w sprawie tzw.
lex TVN
wydali senatorzy Partii Demokratycznej
Jeanne Shaheen, Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons, Ben Cardin
oraz senator Partii Republikańskiej
Jim Risch
. Wszyscy są członkami
komisji spraw zagranicznych
Senatu USA. Jak zaznacza Onet, odgrywają oni "ważne lub wręcz kluczowe role w tworzeniu amerykańskiej polityki zagranicznej, w tym obronności i handlowej".
Senatorowie piszą, że procedowana ustawa jest kolejnym dowodem na "wycofywanie się polskie rządu z procesów demokratycznych" i ma na celu "
osłabienie niezależnych mediów
i jednej z największych amerykańskich inwestycji w Polsce".
"Jako dwupartyjna grupa senatorów z USA chcemy jasno powiedzieć polskiemu rządowi, że uważnie przyglądamy się tym wydarzeniom. Monitorujemy rozważaną w polskim parlamencie ustawę, która, jeśli zostanie uchwalona i podpisana,
będzie dyskryminować firmy spoza UE
i prawdopodobnie zmusi do opuszczenia Polski dużego amerykańskiego inwestora zatrudniającego kilka tysięcy osób" - czytamy.
Dalej senatorowie ostrzegają polski rząd, że działania w sprawie TVN mogą wpłynąć na relacje między krajami.
"Te i inne kroki, które Polska - sojusznik z NATO oraz bliski przyjaciel i partner Stanów Zjednoczonych - podjęła w ostatnim czasie, nie odzwierciedlają wspólnych wartości, które leżą u podstaw naszych dwustronnych stosunków.
Każda decyzja o wdrożeniu tych przepisów może mieć negatywne konsekwencje dla obronności, biznesu i stosunków handlowych
. Wzywamy polski rząd do wstrzymania się przed podjęciem jakichkolwiek działań, które mogłyby wpłynąć na nasze długotrwałe relacje".
W zeszłym tygodniu
projekt zmian
w ustawie o radiofonii i telewizji
przygotowany przez PiS i nazywany
"lex TVN"
przyjęła
sejmowa komisja kultury.
Główna zmiana w projekcie to
zakaz pośredniej kontroli stacji
działających w Polsce przez firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co uderza właśnie w TVN. Właścicielem stacji jest amerykańskie Discovery, ale zarządza nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.