Logo
  • DONALD
  • UOKIK ZABIERA SIĘ ZA PSEUDO PLATFORMY INWESTYCYJNE NACIĄGAJĄCE LUDZI WIZJĄ BOGATEGO ŻYCIA ZA MINIMUM WYSIŁKU

UOKiK zabiera się za pseudo platformy inwestycyjne naciągające ludzi wizją bogatego życia za minimum wysiłku

31.08.2023, 12:00
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o prowadzonych postępowaniach wobec popularnych platform internetowych, które
obiecują użytkownikom korzyści
, uzależnione od systemu promocyjnego typu piramida. Takie systemy wymagają zachęcania kolejnych osób do zaangażowania się w projekt.
UOKiK przygląda się obecnie
iGenius
, oferującej usługi edukacyjne w dziedzinie zarządzania finansami oraz
Dream Trips
(dawniej WorldVentures), nakłaniającej konsumentów do dołączenia do klubu podróżniczego. Niepokój Urzędu wzbudza również
Jifu
, który w zamian za comiesięczną subskrypcję udostępnia m.in wyszukiwarkę usług turystycznych oraz oferuje prowizję za wprowadzenie do projektu kolejnych osób.
- Systemy promocyjne typu piramida stwarzają pozory wysokich zysków dostępnych tylko dla wtajemniczonych. Takie systemy po pewnym czasie
muszą upaść
, bowiem wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. W takim systemie nie ma żadnego produktu lub usługi, której sprzedaż przyniosłaby wartość dodaną i wypracowała realne zyski. Apelujemy do konsumentów o sceptyczne podchodzenie do tego typu ofert inwestycyjnych - wyjaśnił Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Tego typu projekty najczęściej są reklamowane hasłami "program", "inwestycje", "zarabianie w internecie", "zarabianie w domu", "platforma reklamowa", czy "klub". Ambasadorzy zachęcają do inwestowania w tokeny, kryptowaluty, pakiety edukacyjne, apartamenty czy usługi turystyczne. Takie działania mają być przykrywką dla piramidy.
"Niezależnie od wykorzystywanego pretekstu, wspólnym mianownikiem takich systemów jest
nakłanianie do rekrutacji nowych członków
, budowanie struktury oraz obietnica zysków. Zyski pochodzą od nowych uczestników, jednak system po pewnym czasie musi upaść, bowiem wpłacane pieniądze nie są inwestowane w żadne aktywa" - wskazał UOKiK.
Chróstny postawił już zarzuty trzem promotorom projektów inwestycyjnych:
Grzegorzowi Baryle, Franciszkowi Rumakowi i Łukaszowi Spórnie
. Zarzuca im się propagowanie projektu IM.Academy, udającego sprzedaż pakietów edukacyjnych z dziedziny finansów i e-commerce.
 
 
Promocja podobnych inwestycji staje się coraz popularniejsza. W mediach społecznościowych stale można natknąć się na kolejnych promotorów, którzy obiecują szybkie wzbogacenie się na "pracy online". Autorzy takich profili często korzystają nawet z tych samych opisów.
"Konsumencie, pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na inwestycję swoich oszczędności - sprawdź podmiot ją oferujący na stronach UOKiK, Rzecznika Finansowego, oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Zwróć uwagę na listę ostrzeżeń publicznych przed potencjalnie niebezpiecznymi formami inwestowania" - alarmuje UOKiK.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. https://www.instagram.com/p/CwdG3bLsWYV/https://www.instagram.com/p/CwdG3bLsWYV/
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA