Warszawskie
Centrum Nauki Kopernik
wzbogaciło się właśnie o
humanoidalnego robota wyglądającego jak Mikołaj Kopernik
. W ten sposób instytucja świętuje 550. urodziny słynnego naukowca. Od dziś z robotem działającym dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji porozmawiać mogą wszyscy zwiedzający CNK.
Inspirującą rozmowę z Kopernikiem-robotem odbył już
minister edukacji Przemysław Czarnek
. Na stronach kierowanego przez niego resortu znalazła się relacja z wizyty Czarnka w Centrum Nauki Kopernik. Minister zapytał robota m.in. o to,
czy nauczyciel powinien być autorytetem dla uczniów
, a Kopernik dopytywał ministra, jaki jest jego pogląd na temat edukacji.
Czarnek zapytał też robota, co sądzi o ministerialnym programie
"Poznaj Polskę"
, dzięki któremu uczniowie odwiedzają miejsca ważne dla polskiej tożsamości narodowej.
- Czy uważasz Mikołaju, że dzieci powinny jeździć, choćby to Fromborka i odwiedzać miejsca związane z Twoją działalnością? - pytał Czarnek.
- Tak, uważam że dzieci powinny poznawać swoją historię poprzez zwiedzanie miejsc związanych z moją działalnością. Z pewnością przyczyniłoby się to do zwiększenia ich wiedzy na temat nauki oraz jej wpływu na historię naszego kraju - odpowiedział robot.
Kopernik pozdrowił również noblistów, badaczy, ekspertów i wszystkich gości I Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w którym bierze dziś udział minister Czarnek.
Kopernik porozumiewa się za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu
GPT3
(Generative Pre-trained Transformer), na bazie którego działa również popularny Chat GPT. Ten oparty jest jednak o 20 miliardów parametrów, a pełny model GPT3, z którego korzysta robot, ma ich 175 miliardów.
"Dzięki temu może generować dosłownie każdy rodzaj treści, ucząc się z internetu i danych treningowych. Rozmowa ze sztuczną inteligencją "oko w oko" jest wyjątkowo emocjonująca. A kiedy AI przyjmuje postać jednego z najbardziej znanych naukowców, wrażenia są nie do opisania!
Robotyczny Kopernik wygląda tak, jak go pamiętamy ze słynnego obrazu Matejki
czy dawnych banknotów o nominale tysiąca zł. To połączenie historii i najnowszych technologii daje wyjątkową mieszankę, która fascynuje, zadziwia, a u niektórych osób wzbudza efekt doliny niesamowitości ("boimy się" robotów zbyt podobnych do ludzi)" - czytamy w relacji na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Robot-Kopernik został wykonany przez firmę Enginered Arts w brytyjskiej Kornwalii.