Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto odkryli, że
koty domowe
, które mieszkają z innymi przedstawicielami swojego gatunku,
rozpoznają swoje imiona i uczą się ich nawzajem
.
Uczeni przebadali 48 kotów, które mieszkały razem z co najmniej dwoma innymi zwierzętami w tym samym domu. "Ochotnicy" pochodzili z różnych środowisk - niektórzy mieszkali w wielopokoleniowym gospodarstwie domowym, inni w "kocich kawiarniach", które są bardzo popularne w Japonii. Każdemu futrzakowi pokazano
zdjęcie swojego współlokatora
i monitorowano ich zachowanie, gdy nagranie głosu właściciela wypowiadało na głos
imię prezentowanego kota
lub wypowiadało inne imię.
Japońscy naukowcy podkreślają, że koty były badane indywidualnie w znajomym dla nich pokoju. Zespół ocenił, że pupile z gospodarstw domowych dłużej wpatrywały się w ekran komputera, kiedy wypowiadane imię nie pasowało do kota ze zdjęcia. Koty z kawiarni nie wykazywały takiej tendencji.
W kolejnym eksperymencie naukowcy pokazywali kotom obraz osoby, z którą mieszkały w wieloosobowym gospodarstwie domowym. W tym samym czasie wypowiadano imię prezentowanego człowieka lub inne imiona.
Zwierzęta dłużej przyglądały się ekranowi komputera, gdy obraz i imię nie pasowały do siebie
. Co więcej, efekt ten był mocniejszy wśród grupy badanych, którzy mieszkają z wieloma osobami lub gdy kot mieszkał z rodziną dłużej.
"Nasza interpretacja jest taka, że koty mieszkające z większą liczbą osób mają więcej okazji, by usłyszeć, jak używane są imiona, niż koty mieszkające z mniejszą liczbą osób, a dłuższe przebywanie z rodziną zwiększa to doświadczenie" - argumentują badacze.
Wyniki badania sugerują, że
koty mogą uczyć się imion, obserwując interakcje międzyludzkie
. Eksperyment jest dotychczas jedynym dowodem, że oswojone zwierzęta potrafią łączyć ludzkie wypowiedzi i ich imiona.
- To, co odkryliśmy, jest zdumiewające. Chcę, aby ludzie poznali prawdę. Koty faktycznie słuchają rozmów ludzi - stwierdził Saho Takagi, badacz zajmujący się naukami o zwierzętach na Uniwersytecie Azabu w Japonii.