Minister edukacji
Przemysław Czarnek
był dziś gościem w programie
Rozmowy Dnia
Radia Wrocław. Na antenie polityk został zapytany o propozycje dla edukacji zawarte w
Polskim Ładzie
.
W sobotę podczas konwencji Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński zapowiedzieli, że zmiany w ramach Polskiego Ładu obejmą lekcje historii, które zostaną podzielone na dwa bloki:
historię powszechną i historię Polski
.
Minister na antenie stwierdził, że Polski Ład wprowadzi więcej zmian w systemie edukacji, jednak jak podkreślił, zmiany związane z nauczeniem historii są "niezwykle ważne":
- Historia dlatego, że jeżeli Polacy nie będą znali swojej historii, swojej przeszłości, nie będą związani ze swoją tożsamością, to siłą rzeczy Polska rozwijać się nie będzie. [...] Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych będą się uczyli historii całego XX wieku i początku XXI wieku, tego nie było w poprzednich latach. Ale chcemy zrobić tak, jak zapowiedzieliśmy w Polskim Ładzie, czyli zrobić dwutorowo:
historia Polski i historia powszechna w szkołach ponadpodstawowych ze zwiększoną liczbą godzin
- wyjaśnił minister.
Zapowiedział też, że uczniowie będą uczyć się o "o wszystkich wydarzeniach, które mają niezwykłe znaczenie dla losów państwa polskiego". Dodał także, że lekcje będą dotyczyły również ewolucji UE z tworu praworządnego na niepraworządny:
-
Będzie też funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej,
ewolucja Unii Europejskiej
z tworu praworządnego na twór niepraworządny
, bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym, który nie przestrzega własnych ram prawnym. I to widzimy dokładnie. [...] Również o tym się będą uczyć uczniowie, bo muszą poznać sytuację, w której jesteśmy - stwierdził polityk.
Według ministra teraz powinna nastąpić "pedagogika dumy", w ramach której filmy czy inne dziedziny sztuki powinny skupiać się na "pięknie historii, nie zapominając o tym, co brzydkie", ale też "brzydkiego" nie uwypuklać.
- W Polsce dominuje pedagogika wstydu, która miała miejsce przez 20 lat, pod dyktando jednej gazety z Czerskiej. Daliśmy wiele Europie jako Polacy, w wielu miejscach. Słaba jest wiedza na ten temat, wydaje się, że ona powinna być zdecydowanie większa, po to, żebyśmy się czuli dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Nie będziemy się czuć dumni, jeżeli nie będziemy znać własnej historii - powiedział Czarnek.