Logo
  • DONALD
  • WYNIKI POLSKICH UCZNIÓW POWYŻEJ ŚREDNIEJ OECD I UE, ALE NIŻSZE NIŻ W POPRZEDNIM BADANIU

Wyniki polskich uczniów powyżej średniej OECD i UE, ale niższe niż w poprzednim badaniu

06.12.2023, 11:45
fot. East News
Badanie PISA, czyli Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów, sprawdza poziom i umiejętności piętnastolatków z matematyki, czytania ze zrozumieniem i rozumienia zjawisk przyrodniczych. 5 grudnia poznaliśmy raport z 2022 roku. W badaniu wzięło udział 690 tysięcy uczniów z 81 krajów i regionów, w tym 6011 polskich uczniów z rocznika 2006 z 240 szkół.
Nasz kraj reprezentowali uczniowie liceów ogólnokształcących (47 proc.), techników (40 proc), szkół branżowych I stopnia (12 proc.) oraz szkół podstawowych (1 proc.). 
Z matematyki polscy nastolatkowie uzyskali 489 punktów, na równi z Holandią, Irlandią, Belgią, Danią, Wielką Brytanią, Austrią, Australią, Czechami, Słowenią, Finlandią oraz Łotwą. Lepiej wśród krajów UE poradziła sobie jedynie Estonia. W poprzedniej edycji badania z 2018 roku Polska zdobyła 27 punktów więcej, uzyskując wynik 516 punktów. Autorzy raportu wskazali, że "niepokojący jest znaczący wzrost odsetka (do 23 proc.) uczniów o wynikach poniżej poziomu drugiego, a zatem tych o
niewystarczającym poziomie umiejętności
do radzenia sobie w życiu codziennym z praktycznymi problemami matematycznymi".
W przypadku czytania ze zrozumieniem polscy uczniowie również zdobyli 489 punktów. To
jeden z najwyższych wyników
wśród krajów UE. Jednak w 2018 roku Polska uzyskała 512 punktów. Badacze z PISA ponownie zaniepokoili się wzrostem odsetka uczniów (do 22 proc.), którzy osiągnęli wyniki świadczące o "niewystarczającym poziomie umiejętności do radzenia sobie w życiu codziennym z rozumieniem tekstów pisanych".
W zakresie rozumienia zjawisk przyrodniczych nasi nastolatkowie uzyskali 499 punktów, lepiej wśród krajów UE poradziły sobie jedynie Estonia i Finlandia. Podobny do naszego wynik uzyskało 11 krajów z całego świata, m.in. USA czy Szwecja. W poprzedniej edycji badania polscy uczniowie zdobyli 511 punktów. Tym razem odsetek badanych, którzy są zagrożeni trudnościami z radzeniem sobie z praktycznymi problemami, wzrósł do 19 proc.
PISA zaznaczyła, że spadek jakości nauczania jest związany ze skutkami pandemii, ale również
reformą edukacji
, w wyniku której większość piętnastolatków znalazła się w trzech typach szkół ponadpodstawowych. 
Mimo wszystko była minister edukacji narodowej, europosłanka PiS Anna Zalewska jest zadowolona z wyników badania.
- Są na czwartym miejscu w UE, jeśli chodzi matematykę i 12. na świecie. Zostawili za sobą Finlandię, o której mówimy, ze jest wzorem dla edukacji - mówiła w rozmowie z Polsat News.
Zalewska stwierdziła, że "trzeba tylko gratulować polskim uczniom". 
- Oczywiście, przed nimi są tuzy azjatyckie - grupa sześciu państw, które są w tej chwili poza zasięgiem, bo tam mamy do czynienia z reżimem szkolnym - tłumaczyła. 
Zaznaczyła, że spadek wyników nie jest powodem do zmartwień, ponieważ mierzy się z nim cała Europa. Wyjaśniła, że w Polsce jest związany z m.in. strajkiem ZNP,  pandemią i wynikającego z niej zamknięcia szkół oraz wojny w Ukrainie.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się z tezą Zalewskiej. Zdaniem nauczycieli to reforma byłej minister oraz brak wsparcia ze strony państwa w czasie nauki zdalnej wpłynęły na jakość nauczania
- To nie jest badanie gimnazjalisty, to jest badanie piętnastolatka, więc to, o czym mówi ZNP, to jest nieprawda - broniła się Zalewska.
Wyniki z kolei
zasmuciły niemiecką pras
ę. Dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung zauważył, że Niemcy biorą udział w badaniu od ponad 20 lat i co roku wypadają gorzej od poprzedniego. 
"Bardziej pouczające od samych wyników byłyby odpowiedzi na pytanie, co inne kraje robią lepiej. Jak steruje migracją Kanada, że uczniowie o imigranckich korzeniach nie wypadają słabiej niż lokalni. Jak wygląda kształcenie nauczycieli w Singapurze i dlaczego szkolenia dodatkowe są tam o wiele bardziej efektywne" - czytamy.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA