Fot. East News, Kirsty Wigglesworth
W
Wielkiej Brytanii
opublikowano zestawienie
kosztów koronacji króla Karola III
, które według oficjalnej dokumentacji sięgnęły
72 milionów funtów
(375,5 mln zł). Jednak organizacje antymonarchistyczne twierdzą, że
w rzeczywistości impreza kosztowała podatników o wiele więcej
.
Według oficjalnych danych nadzorowanie ceremonii kosztowało 27,7 mln funtów, a ministerstwo kultury, mediów i sportu wydało pozostałe 50,3 mln, co podano w rocznym sprawozdaniu resortu. W tym samym dokumencie napisano o koronacji, że była "niepowtarzalną okazją do świętowania i wzmacniania tożsamości narodowej oraz zaprezentowania Wielkiej Brytanii światu". Ceremonię nazwano wydarzeniem odbywającym się "raz na pokolenie", które
jednoczy "cały kraj w celebracji"
.
Jednak Graham Smith, dyrektor grupy Republic, organizacji antymonarchistycznej, której zależy na zastąpieniu ustroju na bardziej demokratyczny, gdzie głowa państwa będzie wybierana w wyborach,
uważa, że na koronację wydano o wiele więcej pieniędzy
niż wskazuje na to sprawozdanie. Łączny koszt szacuje na
między 100 a 250 milionami funtów
, ponieważ oprócz policji i ministerstwa w organizację ceremonii zaangażowane były także ministerstwo obrony, Transport for London, straż pożarna oraz władze lokalne.
- Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby 72 mln funtów były całkowitym kosztem - powiedział Smith w rozmowie z The Guardian. - Ale nawet taka ilość pieniędzy jest niewiarygodna.
To ogromna kwota wydana na paradę jednej osoby
, podczas gdy nie był to obowiązek wynikający z konstytucji lub innego prawa oraz gdy staliśmy w obliczu cięć kosztów w niezbędnych sektorach.
Koronację Karola III w maju ubiegłego roku obejrzało na żywo 20 mln Brytyjczyków, co oznacza liczbę widzów o 7 mln mniejszą niż podczas pogrzebu Elżbiety II w 2022 roku.
- Była to ekstrawagancja, której najzwyczajniej nie musieliśmy mieć - komentuje dalej koronację Smith. - Była to zupełnie niepotrzebna strata pieniędzy, gdy byliśmy w samym środku kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania, w kraju, w którym panuje ogromne ubóstwo wśród dzieci.
Wydawanie ponad 70 mln funtów na taką paradę w czasach, gdy dzieci nie stać w szkole na lunch, jest wręcz nieprzyzwoite
.