fot. East News
21 września Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała dokument nazwany
Vademecum wyborczym katolika
, który ma przypomnieć wyznawcom, jakimi zasadami powinni się kierować podczas oddawania głosu.
"Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach" - czytamy.
Według KEP udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Wskazano również, że w sprawach wartości nienegocjowalnych
katolik nie może pójść na kompromis
. Chodzi oczywiście o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wymieniono także prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci, prymat rodziców w wychowaniu dzieci, wolność sumienia i wolność religijną, sprzeciwianie się budowaniu świata "tak, jakby Boga nie było", wewnętrzny i zewnętrzny pokój oraz "etyczny kształt procesów gospodarczych".
Episkopat mimo wszystko zaznaczył, że katolicy powinni zaakceptować demokratyczny wybór, nawet jeżeli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego. Jednak wyznawcy mają wręcz obowiązek
okazać sprzeciw
w sytuacjach, gdy rządzący podejmują działania "sprzeczne z porządkiem moralnym". Wówczas sprzeciw "wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych".
"Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny" - napisano na końcu dokumentu.