fot. #TAKdlaPszczół
W środę w Rzeszowie oficjalnie rozpoczął swoją działalność
pierwszy w Polsce Bank Pszczeli
. Z inicjatywy braci Rafała i Macieja Szela z Chmielnika aż 70 pszczelich rodzin ruszy na ratunek poszkodowanym pszczelarzom.
- Bank Pszczeli ma pomóc stanąć pszczelarzom na nogi. Nasze pszczoły hodowane są w sześciu pasiekach, które znajdują się w okolicy Rzeszowa. Selekcjonowane są pod względem występowania podobnych i pożądanych cech użytkowych. Utrzymujemy je w ścisłym reżimie higienicznym, żeby jakość przekazywanej pomocy była na jak najwyższym poziomie. Pozwala to znacząco skrócić czas i zminimalizować koszty odbudowy pasieki - wyjaśnił Maciej Szela w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Bank Pszczeli dysponuje 170 rodzinami pszczelimi, a w tym roku przekaże pszczelarzom 70 z nich. W ramach inicjatywy poszkodowani będą mogli otrzymać do 20 procent utraconych pszczół. Bank przekaże ule bezpłatnie do dowolnego miejsca w Polsce.
Wartość pomocy zorganizowanej przez braci Szela szacuje się na
140 tysięcy zł
. Choć Bank Pszczeli oficjalnie działa od kilku dni, bracia w przeszłości pomagali innym pszczelarzom w odbudowywaniu pasiek. W maju 2022 roku przekazali 5 pszczelich rodzin w nowych ulach pszczelarzowi z Tworzymirek, któremu wytruto 21 pszczelich rodzin.
Działania związane z akcją #TAKdlaPszczół rozpoczęły się pod koniec 2018 roku, kiedy ktoś w prywatnej pasiece jednego z braci
wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin
.
- Działamy po to, by bezinteresownie pomagać i wspierać, gdy pszczelarz najbardziej tego potrzebuje. Być zawsze tam gdzie potrzeba. Uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu. Wreszcie łączyć i współpracować dla dobra pszczół. To podstawa działalności programu #TAKdlaPszczół - a zarazem wartości, w które głęboko wierzymy. To dla nas ogromna radość, że stały się one także podstawą naszej partnerskiej współpracy. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i przychylność - stwierdził Maciej.