Portal
Business Insider
opublikował analizę, z której wynika, że
w Niemczech
jest już
więcej uchodźców z Ukrainy niż z Polsce
. Tak wynika z danych Wysokiego Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UHNCR). Zdaniem niektórych ekspertów ma to związek ze zmianą podejścia niemieckiego rządu do Rosji, ale również z tym, że pobyt w Niemczech uchodźcom bardziej się "opłaca".
Według
danych
publikowanych przez UHNCR w Niemczech przebywa obecnie ponad
1,08 mln
uchodźców, najwięcej w całej Europie. W Polsce jest to ponad
968 tysięcy
. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy Ukraińcy to uchodźcy, bo w sumie osób tej narodowości w Polsce jest nawet 3 mln.
Kolejne europejskie państwa z największą liczbą ukraińskich uchodźców to Czechy (358,2 tys.) , Wielka Brytania (210,8 tys.) , Hiszpania (186 tys.) i Włochy (163 tys.).
źródło: UHNCR
Business Insider pisze w kontekście Niemiec o pewnym
"zaskoczeniu"
, ponieważ przed atakiem Rosji na Ukrainę liczba Ukraińców w tym kraju nie przekraczała 100 tysięcy. Niemcy nie były też oczywistym wyborem dla Ukraińców już po rozpoczęciu wojny, media donosiły wówczas m.in. o wielu prorosyjskich manifestacjach, kontrowersje budziły również reakcje niemieckiego rządu i opieszałość w pomocy wojskowej dla Ukrainy. To jednak uległo zmianie, co - zdaniem niektórych ekspertów - może wpływać na fakt, że Ukraińcy chętniej przyjeżdżają do Niemiec.
Zdaniem niektórych ekspertów pobyt w Niemczech jest dla uchodźców
korzystniejszy finansowo
, wpływają na to zarówno wyższe świadczenia, jak i pensje. Jak podaje Business Insider, powołując się na dane z OECD, Polska wydaje na jednego uchodźcę średnio 5,2 tys. euro, a Niemcy - ponad 11 tys. euro. Poza tym, jak zauważa
dr Olena Babakowa
, ekspertka WOT Foundation w rozmowie z portalem, system opieki imigracyjnej w Niemczech wydaje się działać lepiej niż w Polsce.
- Państwo opłaca często uchodźcom mieszkania - czasem są to nawet kawalerki w Berlinie czy innych dużych miastach, wysyła ich na kursy językowe i zawodowe, wypłaca świadczenia dla bezrobotnych wystarczające na pokrycie podstawowych wydatków. W Polsce jest z tym problem. Owszem, dostaje się 500 plus, ale czy samotna matka z dwójką dzieci utrzyma się z tego w Warszawie? - mówi.
Jak dodaje, niemieckie szkoły są też bardziej otwarte na imigrantów.
Badania wskazują, że Ukraińcy nie tylko coraz chętniej przyjeżdżają do Niemiec, ale częściej deklarują również, że chcą tam zostać. Jak podaje Business Insider, z danych niemieckiego rządu wynika, że 37% uchodźców chce zostać w kraju na zawsze, dla porównania w Polsce jest to ok. 19% uchodźców.