Logo
  • DONALD
  • UK: BADANIE WYKAZAŁO ZWIĄZEK POMIĘDZY TRUDNYM DZIECIŃSTWEM A NIEUFNOŚCIĄ WOBEC SZCZEPIONEK

UK: badanie wykazało związek pomiędzy trudnym dzieciństwem a nieufnością wobec szczepionek

07.02.2022, 07:30
Brytyjscy naukowcy zaprezentowali wyniki badań dotyczących
związku traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa z niechęcią do szczepień
na Covid-19. Badanie zrealizowano na zlecenie Public Health Wales - krajowej agencji zdrowia publicznego Walii na początku 2021 roku. Efekty opublikowano właśnie w czasopiśmie BMJ Open. 
"Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (
adverse childhood experiences
 - ACEs) mogą mieć ogromny wpływ na przyszłą wiktymizację i skłonność do przemocy, a także na zachowania związane ze zdrowiem. Złe doświadczenia w dzieciństwie są silnie powiązane z gorszym zdrowiem psychicznym. Niektóre badania sugerują, że złe traktowanie dzieci może podważyć ich późniejsze zaufanie do instytucji społecznych, w tym do opieki zdrowotnej i innych usług publicznych" - tłumaczą badacze. 
Wyjaśniają również, że
"niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa"
to m.in. zaniedbywanie przez opiekunów, maltretowanie fizyczne i psychiczne, napaść seksualna, przemoc w rodzinie, nadużywanie substancji odurzających i alkoholu przez członków najbliższej rodziny, konflikt z prawem, rozwód w rodzinie czy porzucenie przez jednego z rodziców. 
W ankiecie, którą przebadano ponad 2200 mieszkańców Walii pytano o
dziewięć rodzajów
doświadczeń z dzieciństwa. Połowa respondentów nie miała żadnych tego typu wspomnień, 20% doświadczyło jednego typu przemocy, 17% dwóch lub trzech. 10% badanych wskazywało z kolei na 4 lub więcej doświadczeń. 
Następnie respondenci odpowiadali na pytania dotyczące pandemii. Pytano ich m.in. o opinię na temat zasadności zachowywania obostrzeń, stosunek do szczepień i zaufanie do instytucji ochrony zdrowia. Okazało się, że jest ono
mniejsze w grupie osób, które zgłaszały najwięcej niekorzystnych doświadczeń w dzieciństwie
Osoby, które miały więcej niż 4 doświadczenia, dwa razy częściej podważali obostrzenia związane z pandemią niż ci, którzy nie mieli takich doświadczeń. Byli też
trzy razy bardziej niechętni do szczepień. 
Naukowcy podkreślają, że zrozumienie niskiego zaufania do szczepień w różnych grupach może pomóc w dotarciu do nich. Do tej pory w Wielkiej Brytanii nie zaszczepiło się około 10% mieszkańców. 
Zobacz też: 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA