Jak donosi South China Morning Post,
chińscy naukowcy sprawdzają, czy istnieje możliwość zbudowania statku kosmicznego na orbicie
. To wniosek Chińskiej Narodowej Fundacji Nauk Przyrodniczych, która wzywa do analizy mechaniki budowy "
ultradużego statku kosmicznego
o długości kilku kilometrów".
Modułowy statek kosmiczny wymagałby
montażu bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej
, ponieważ jego wielkość i waga uniemożliwiłaby wystrzelenie z Ziemi. Dlatego naukowcy muszą teraz zminimalizować masę statku, aby zredukować liczbę startów potrzebnych do wysłania jego części w kosmos.
Należy również zoptymalizować koszty, które muszą zmieścić się w określonym budżecie - Chiny planują zrealizować 5 projektów o maksymalnym budżecie 2,3 miliona dolarów. Będzie trzeba także udoskonalić możliwości kontroli struktur, aby nie dryfowały, nie wibrowały i nie wykręcały się podczas montażu.
Budowa statku stanowi część dużego projektu strategicznego, który zakłada "wykorzystanie zasobów kosmicznych, badanie tajemnic Wszechświata oraz pozostanie na długoterminowej orbicie". Co więcej, to tylko jeden z 10 pomysłów Chin na
zdominowanie przestrzeni kosmicznej
.
W kwietniu tego roku rozpoczęto montaż stacji kosmicznej Tiangong z kilkoma innymi modułami przeznaczonymi do wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską za pomocą ciężkiej rakiety Długi Marsz 5. 22-tonowy rdzeń stacji będzie główną jednostką mieszkalną dla astronautów na pokładzie stacji, której budowa ma zostać ukończona w przyszłym roku. Chiny planują też lot Długiego Marszu 9 w 2030 roku, który znacząco zwiększy rolę kraju w misjach kosmicznych.