Jak informuje OKO.press, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
uchylił dziś uchwałę antyLGBT mazowieckiej gminy Mordy
. Według aktywistów prowadzących "Atlas Nienawiści" była to
ostatnia
obowiązująca taka uchwała w Polsce. W niektórych gminach wciąż w mocy pozostają jednak uchwały dotyczące Samorządowych Kart Praw Rodziny autorstwa Ordo Iuris, również uważane za homofobiczne, choć bez jednoznacznego wskazania na "ideologię LGBT".
Przypomnijmy, że "strefami wolnymi od ideologii LGBT" samorządy masowo zaczęły się ogłaszać w 2019 roku, najpierw na Lubelszczyźnie, potem w innych regionach kraju. Akcję wspierało wielu polityków Zjednoczonej Prawicy na czele z Przemysławem Czarnkiem, który jako wojewoda nagradzał samorządy "wolne od LGBT", a także Zbigniewem Ziobro, który finansowo wspierał takie gminy. Stopniowo jednak uchwały "antyLGBT" zostały wycofane wskutek decyzji sądów lub przez same samorządy obawiające się utraty środków unijnych.
Uchwałę
"w sprawie powstrzymania ideologii LGBT" w mazowieckiej gminie
Mordy
przyjęto w 2019 roku. Dziś uchylił ją Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
"Warszawski WSA unieważnił uchwałę przyjętą przez mazowiecką gminę Mordy. Tym samym zniknęła ostatnia pozostająca w mocy uchwała przeciwko ideologii LGBT" - komentuje aktywista Atlasu Nienawiści
Jakub Gawron
.
Jak podkreśla OKO.press to jednak nie koniec walki z homofobicznymi uchwałami. W mocy pozostaje wciąż
10 Samorządowych Kart Praw Rodziny
. To dokumenty autorstwa Ordo Iuris, które wciąż obowiązują w powiatach tatrzańskim, łańcuckim i dębickim, gminach: Gromadka, Odrzywół, Skierniewice, Jedlnia-Letnisko oraz miastach: Radzyń Podlaski, Dębica, Rypin i Wieluń.
Samorządowe Karty Praw Rodziny również uważane są za homofobiczne, choć nie zawierają bezpośrednich odniesień do ideologii LGBT. Istnieją jednak wyroki sądów, które wskazywały, że dokumenty mają charakter dyskryminujący.