Stowarzyszenie Umarłych Statutów
to pozarządowa organizacja działająca na rzecz
praworządności w oświacie
. W tym roku po raz kolejny zorganizowała konkurs na
"Statutowy Absurd Roku"
. Tym razem pierwsze miejsce w plebiscycie zajęła
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
. Placówka chciała
karać
uczniów za to, że po godzinie 22:00 byli
poza domem bez opieki rodziców.
- Jest to przykład znacznej ingerencji szkoły w życie uczniów i ich rodzin. Przepis sformułowany tak, jak w statucie pępowskiej podstawówki, w praktyce zakazał uczniom wieczornego wyjścia do teatru z dziadkami czy nocnego spaceru do parku ze starszym rodzeństwem - mówi Daniel Sjargi, wiceprezes Stowarzyszenia i koordynator konkursu na Statutowy Absurd Roku.
- Szkoły bardzo często regulują w swoich statutach zakazy lub kary, które odnoszą się do aktywności pozaszkolnych. W większości przypadków robią to bezprawnie - dodaje.
Dyrektorka placówki skomentowała te doniesienia na łamach portalu gostyn24.pl. Przyznała, że jest zaskoczona i dodała, że nie pracowała nad tym statutem, jednak uważa, że "cytowany zapis został stworzony w trosce o bezpieczeństwo i dobro dzieci":
- Osobiście jestem zaskoczona, bo nikt nie informował nas o takim plebiscycie. Ciężko mi się odnieść do interpretacji tego stowarzyszenia - powiedziała Magdalena Antkowiak, dyrektor SP w Pępowie, dla portalu gostyn24.pl.
- Jestem dyrektorem od września 2023 roku i nie uczestniczyłam w pracach nad tym statutem. Sądzę, że cytowany zapis został stworzony
w trosce o bezpieczeństwo i dobro dzieci
. Oczywiście nikt nie chce interweniować w życie rodzinne, ale też zapis ten nie rodzi żadnych konsekwencji dla uczniów. Pamiętajmy również, że to rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem do momentu, aż nie osiągnie pełnoletności - podsumowała.
Z kolei drugie miejsce zajęło
lubelskie XXI LO im. Stanisława Kostki
. Liceum W statucie miało zapisane kary za
udział ucznia we "wszelkiego rodzaju pokazach ciała"
. Szkoła nakazywała uczniom, by wszystkie publiczne wystąpienia ucznia, również te poza szkołą były "chlubne dla szkoły o charakterze katolickim".
- XXI LO jest bardzo ciekawym przykładem. Zajęło II miejsce w konkursie o antynagrodę "Statutowy Absurd Roku" za łamanie praw uczniowskich w ewidentny sposób. Natomiast jeszcze w trakcie trwania plebiscytu liceum to pochwaliło się tytułem "złotej szkoły" w rankingu Perspektyw. Ta sytuacja w idealny sposób obnaża patologię tego rodzaju zestawień, w których jednostki oświatowe ścigają się na punkty - mówi Emilia Kassner, członkini SUS oraz zespołu konkursowego Statutowego Absurdu Roku.
W plebiscycie wyróżniono także warszawską
Bursa nr 6
, która w statucie miała zapisane, że wychowankowie zostaną z niej usunięci, jeśli
podejmą pracę zarobkową
.
- Konkurs jest sygnałem ostrzegawczym dla szkół, których statuty naruszają prawo powszechnie obowiązujące. Mamy nadzieję, że będzie stanowił inspirację do zmian, ale także podniesie świadomość społeczną na temat praw uczniowskich - mówi wiceprezes Stowarzyszenia i koordynator konkursu na Statutowy Absurd Roku.