Fot.: East News
W środę konińscy radni zadecydowali o wprowadzeniu
nocnej prohibicji
w tym mieście. Ograniczenie wejdzie w życie z początkiem
lutego 2025 roku
. Wprowadzenie takich regulacji jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 2018 roku.
Podczas głosowania projekt ustawy został pozytywnie oceniony przez
19 spośród 23 radnych
. Trzech polityków wstrzymało się od głosu, natomiast jedyną przeciwniczką wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu była Zofia Itman, przewodnicząca Komisji Praworządności. Zdaniem kobiety nocna prohibicja negatywnie wpłynie na finanse przedsiębiorców oraz uszczupli budżet miasta, który czerpie dochody z opłat koncesyjnych.
W myśl nowych przepisów między godziną 22 a 6 rano zakazana będzie
sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem ich zakupienia
. Uchwalona ustawa obejmie wszystkie punkty handlowe działające w Koninie, w tym również
stacje benzynowe
. Ten przepis nie będzie dotyczył jedynie restauracji oraz innych punktów gastronomicznych.
- Wystarczy porozmawiać z mieszkańcami, przejść się po 22.00, popatrzeć, jak wyglądają śmietniki, miejsca, w których można spożywać i kupować alkohol po godzinie 22 - powiedział zastępca prezydenta Konina Witold Nowak podczas debaty nad projektem uchwały.
Aby uzasadnić konieczność wprowadzenia takich przepisów, polityk powołał się na
policyjne statystyki
. W okresie od stycznia do końca września bieżącego roku konińscy funkcjonariusze odnotowali 664 wykroczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscu niedozwolonym oraz 92 przypadki zakłócania ciszy nocnej przez osoby pijane.
W tym samym czasie na policyjną izbę wytrzeźwień trafiło 326 osób. W przeciągu dziewięciu miesięcy założonych zostało 99 niebieskich kart. 40 z nich dotyczyły koninian stosujących przemoc pod wpływem alkoholu.
Jak do tej pory na wprowadzenie podobnych uregulowań zdecydowało się
176 polskich miast i gmin
, co odpowiada 7,1% samorządów. Pionierami były m.in. Zielonka, Piotrków Trybunalski, Bytom czy Suwałki. Częściowy zakaz nocnej sprzedaży alkoholu, obejmujący wybrane obszary miasta, wprowadziły również Poznań i Kraków.