Logo
  • DONALD
  • WARSZAWA: 80% MIESZKAŃCÓW W KONSULTACJACH OPOWIADA SIĘ ZA NOCNĄ PROHIBICJĄ

Warszawa: 80% mieszkańców w konsultacjach opowiada się za nocną prohibicją

30.08.2024, 13:00
fot. East News / X @JanSpiewak
Warszawski Urząd Miasta opublikował dziś raport z konsultacji społecznych dotyczących
zakazu nocnej sprzedaży alkoholu.
Okazało się, że za wprowadzeniem takich regulacji opowiedziało się ponad 80% mieszkańców. W związku z tym
Rafał Trzaskowski
zlecił przygotowanie uchwały ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych na terenie całego miasta w godzinach od 23.00 do 6.00.
Konsultacje dotyczące nocnej prohibicji zorganizowane po
obietnicy Rafała Trzaskowskiego
, rozpoczęły się 6 maja. Do 30 czerwca ankietę dostępną na stronach miasta wypełniły
8384 osoby
. Ponad 500 pojawiło się natomiast na spotkaniach i w namiotach konsultacyjnych. Przede wszystkim były to osoby mieszkające blisko sklepów monopolowych, niewielką grupę stanowili natomiast przedstawiciele branży. Swoje stanowiska w sprawie zabrały także rady osiedli, wspólnot mieszkaniowych i organizacje pozarządowe.
Jak podsumowuje urząd, w ankiecie 80,78% osób opowiedziało się za ograniczeniem sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. 18,24% było przeciwko. 
"Spośród osób będących za wprowadzeniem ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu: 96,9% chce takiego ograniczenia na terenie całej Warszawy, 70,9% jest za tym, aby obowiązywało ono w godzinach 22 -6, 19,6% jest za tym, aby obowiązywało ono w godzinach 23-6, 6,1% jest za tym, aby obowiązywało ono w godzinach 24-6" - czytamy w
raporcie
Podczas spotkań mieszkańcy Warszawy również w większości opowiadali się za wprowadzeniem zakazu, zwracając przede wszystkim uwagę na kwestię
bezpieczeństwa
w mieście. 
"Na spotkaniach najczęściej podejmowanym tematem w dyskusjach było poczucie bezpieczeństwa. Był on ważny przede wszystkim dla młodzieży, seniorów oraz kobiet. Opowiadali nam o zaczepkach, prowokacjach i atakach ze stron osób nietrzeźwych lub pijących alkohol. Respondenci boją się takich sytuacji. Młodzi mężczyźni czują się odpowiedzialni za odprowadzanie koleżanek/partnerek do domu. Seniorzy z kolei rezygnują z wychodzenia wieczorem. Kobiety wolą wracać okrężną drogą, by ominąć miejsca, w których czują się niepewnie. Bardzo wiele osób podkreślało, że sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych jest absurdalna i chcieliby jej zakazać. Ludzie boją się pijanych kierowców, ale również tych, którzy są pod
niewielkim
 wpływem alkoholu" podkreślono w raporcie.
Uwagę zwracano także na
porządek publiczny.
Podkreślano, że szczególnie w dzielnicach o gęstej zabudowie (Praga Północ, Śródmieście, Mokotów) odczuwalne jest np. zakłócanie ciszy nocnej. Często wzywać trzeba policję czy straż miejską, nie można otworzyć okna z powodu hałasu, a otoczenie jest zaśmiecane butelkami i szkłem. 
Poruszano także temat
kosztów społeczno-ekonomicznych
nadmiernego spożycia alkoholu.
"Nasi rozmówcy uważają, że jako Polacy pijemy za dużo alkoholu. Wskazywali zarówno na wydatki z budżetu na profilaktykę, jak i leczenie osób uzależnionych od alkoholu, a także na pomoc ich bliskim oraz konieczność licznych interwencji służb porządkowych w sprawach związanych z zachowaniem osób nietrzeźwych. Wiele osób skarży się, że w szpitalnych oddziałach ratunkowych czuć alkohol od pacjentów, kolejki są wynikiem udzielania pomocy osobom nietrzeźwym. Naprawa zdewastowanych przez nich elewacji i sprzętów miejskich jest syzyfową pracą" - podsumowano w raporcie. 
Podczas konsultacji padło wiele innych pomysłów dotyczących
regulacji sprzedaży alkoholu
. Szczególnie na Śródmieściu i Pradze Północ postulowano np. zmniejszenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Jak podkreślano, "w mieście więcej powinno być aptek niż sklepów monopolowych". Uwagę zwracano również np. na potrzebę ograniczenia reklam alkoholu czy organizacji kampanii społecznych. 
fot. https://konsultacje.um.warszawa.pl/processes/alkohol
Pojawiało się też wiele obaw dotyczących wprowadzenia prohibicji, np. dotyczących nielegalnego obrotu alkoholem w mieszkaniach. 
Urząd, podsumowując raport, podkreśla, że
zdecydowana większość osób uczestniczących w konsultacjach popiera wprowadzenie ograniczenia.
"Mają nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na jakość życia w mieście oraz zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, szczególnie wśród młodych ludzi, i poprawi zdrowie społeczeństwa. Liczą też na poprawę poczucia bezpieczeństwa i ograniczenia zakłóceń ciszy nocnej" - napisano.
W związku z tym rekomendacją raportu jest przede wszystkim wprowadzenie ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta. Ponadto, jak wskazano, należy wypracować nowe standardy współpracy ze strażą miejską oraz zorganizować szkolenia dla pracowników i właścicieli sklepów.
fot. https://konsultacje.um.warszawa.pl/processes/alkohol
foto. https://konsultacje.um.warszawa.pl/processes/alkohol
W komunikacie prasowym poinformowano natomiast, że
Rafał Trzaskowski
, po zapoznaniu się z opinią mieszkańców zlecił
przygotowanie projektu uchwały ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych na terenie całego miasta w godzinach od 23.00 do 6.00
. Projekt ten zostanie zaprezentowany Radzie Miasta i to ona podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Wcześniej będzie musiała również zasięgnąć opinii rad dzielnic oraz zorganizować konsultacje z władzami gmin sąsiadujących z Warszawą. 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA