Logo
  • DONALD
  • SONDA: CORAZ WIĘCEJ STUDENTÓW UWAŻA, ŻE LICENCJAT WYSTARCZY I ODPUSZCZAJĄ MAGISTERKĘ

Sonda: coraz więcej studentów uważa, że licencjat wystarczy i odpuszczają magisterkę

26.11.2022, 13:00
Dziennik Gazeta Prawna
przeprowadził
sondę wśród krajowych uczelni wyższych.
Okazuje się, że
coraz więcej młodych ludzi
uważa, że uzyskanie
stopnia licencjata jest dla nich wystarczające
i rezygnują ze studiów magisterskich.
- Widzimy ten problem wyraźnie. Limity przyjęć na studia II stopnia są wypełniane w coraz mniejszym stopniu - mówi prof. Sławomir Milewski, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. nauki.
Naukowiec zwraca uwagę, że przyczyną jest to, że absolwenci studiów licencjackich / inżynierskich w wielu przypadkach mają wystarczające do podjęcia pracy.
- Dla pracodawcy, np. z sektora IT, nie ma znaczenia, czy ubiegający się o zatrudnienie w jego firmie legitymuje się tytułem inżyniera, czy magistra. Liczy się to, co potrafi i jak jego praca może przełożyć się na efektywne działanie danej firmy - opisuje prof. Sławomir Milewski i dodaje, że podobne zjawisko jest też przy rekrutacji do szkoły doktorskiej.
W kontekście szkół doktorskich wykładowca zwraca uwagę, że
stypendia doktoranckie są całkowicie niekonkurencyjne w stosunku do wynagrodzeń w firmach,
gdzie można liczyć dodatkowo na ścieżkę awansu, a tak przekłada się na wzrost zarobków.
Dziennik Gazeta Prawna przywołuje dane GUS, które potwierdzają, że coraz mniej osób podejmuje studia magisterskie. W roku akademickim 2020/2021 studia magisterskie II stopnia ukończyło 37,7 proc. absolwentów. Rok wcześniej 38,6 proc., a w 2018 r. - 40,1 proc.
Doktor habilitowany Dawid Siodłak, dziekan Wydziału Chemii i prof. Uniwersytetu Opolskiego w rozmowie z dziennikiem stwierdza, że
u młodych wygrywa chęć niezależności finansowej:
- Niestety w tym wariancie obserwujemy również, że firmy nie są zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji pracownika poprzez umożliwienie mu studiów II stopnia. Firmy raczej nie wykazują elastyczności pod względem pogodzenia pracy i studiów. Potrzebują pracownika w trybie "tu i teraz" - dodaje.
Dziennik zwraca uwagę, że mniejsza liczba studentów na uczelniach przekłada się jednocześnie na niższą liczbę godzin przydzielanych pracownikom uniwersytetów. To z kolei może powodować wygaszanie etatów oraz mniejsze możliwości zatrudnienia młodych ludzi. Dla uczelni stwarza to także problem
braku zastępowalności pokoleń.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA