Logo
  • DONALD
  • TOKIO: NAUKOWCY CHWALĄ SIĘ SZTUCZNYM PALCEM ZE SZTUCZNĄ SKÓRĄ, KTÓRY CHOCIAŻ OBLEŚNY, MOŻE BYĆ PRZEŁOMEM

Tokio: naukowcy chwalą się sztucznym palcem ze sztuczną skórą, który chociaż obleśny, może być przełomem

10.06.2022, 12:30
Naukowcy z Tokio stworzyli
zdalnie sterowany, sztuczny palec, który jest pokryty żywą tkanką.
Potrafi się ona regenerować w razie uszkodzenia. Prof. Shoji Takeuchi z Uniwersytetu Tokijskiego, który zajmuje się biorobotyką pracuje między innymi nad sztucznymi mięśniami i receptorami, a także hodowanym w laboratorium mięsem.


Badacz wraz z zespołem przygotował syntetyczny palec dla robota. Pokrywająca go żywa skóra składa się głównie z
warstwy komórek oraz kolagenu.
Naukowcy podkreślają, że trójwymiarowe modele skóry były już wykorzystywane w badaniach medycznych czy testowaniu kosmetyków, jednak teraz pierwszy raz połączono taką powłokę z robotem.
- Stworzyliśmy działający palec robota, który porusza się podobnie jak ludzki i jest pokryty rodzajem sztucznej skóry, która potrafi się naprawiać - poinformował prof. Takeuchi.


- Nasz model skóry to złożona, trójwymiarowa matryca, która urosła na miejscu, na palcu. Nie hoduje się jej osobno, aby potem ją dociąć i dołączyć do urządzenia. Nasza metoda umożliwia stworzenie dużo bardziej skomplikowanej i lepiej przymocowanej powłoki - wyjaśnił.
Największą trudnością dla badaczy było opracowanie metody hodowania "skóry" bezpośrednio na palcu.
Według zespołu badawcze roboty z palcami pokrytymi żywą skórką mogłyby zastąpić ludzi w wielu dziedzinach przemysłu:
- Powłoka jest nie tylko miękka, jak prawdziwa skóra, ale może się naprawić po przecięciu czy uszkodzeniu innego rodzaju. Wyobrażamy więc sobie, że może znaleźć zastosowanie tam, gdzie potrzebna jest zdolność do samonaprawy, a także typowe dla człowieka umiejętności, takie jak zwinność i delikatny chwyt - powiedział prof. Takeuchi.


Jak podkreślają badacze z Tokio "skóra" mogłaby otworzyć nowe możliwości badań nad kosmetykami, lekami czy medycyną regeneracyjną, dzięki czemu
nie trzeba byłoby testować produktów na zwierzętach:
- W przyszłości zamierzamy opracować zaawansowane wersje naszego pomysłu przez odtworzenie niektórych elementów żywej skóry, takich jak komórki receptorowe, mieszki włosowe czy gruczoły potowe. Chcemy też pokryć naszą powłoką większe powierzchnie - zapowiedział naukowiec.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA