fot. East News
Jak informuje The Japan Times,
władze Tokio uruchomią własną aplikację randkową
. To jeden z pomysłów, który ma pomóc w walce z kryzysem demograficznym. W zeszłym roku w Japonii odnotowano ponad dwukrotnie więcej zgonów niż urodzeń.
Oficjalna aplikacja randkowa Tokio ma zostać uruchomiona jeszcze tego lata, od końca zeszłego roku jest już w fazie testów. Aby zarejestrować się w aplikacji, trzeba będzie przejść specjalną
procedurę
obejmującą m.in. przedstawienie dokumentów o stanie cywilnym. Aplikacja będzie bowiem dostępna tylko dla singli.
Poza tym potencjalni użytkownicy będą musieli podpisać deklarację, że chcą zawrzeć związek małżeński, a także zaprezentować zaświadczenie podatkowe. Jak zauważa The Japan Times, podawanie dochodów w aplikacjach randkowych jest powszechną praktyką, ale w tym przypadku będzie trzeba te dochody udokumentować. Poza tym w celu zweryfikowania tożsamości chętni będą przechodzić rozmowę kwalifikacyjną.
- Dowiedzieliśmy, się, że aż 70% osób, które chcą wziąć ślub, nie szuka aktywnie partnera. Chcemy im delikatnie pomóc - mówi w rozmowie z AFP urzędnik tokijskiego magistratu odpowiedzialny za projekt.
Zapowiedź władz miasta wzbudziła mieszane emocje w mediach społecznościowych. Niektórzy mieszkańcy Tokio uważają, że inicjatywa jest niepotrzebna, inni stwierdzają, że chętnie zarejestrują się w aplikacji i uważają, że będzie ona
bezpieczniejszą alternatywą
dla komercyjnych aplikacji dostępnych na rynku.
Aplikacja to jeden z pomysłów, który ma wspomóc Japonię w walce z
kryzysem demograficznym
. W zeszłym roku w kraju odnotowano ponad dwukrotnie więcej zgonów niż urodzeń.
W 2023 na świat przyszło 758 631 dzieci. To już ósmy rok z rzędu, w którym notowany jest spadek urodzeń. Jednocześnie o 5,9% spadła liczba zawieranych małżeństw. W 2023 roku zawarto 489 281 związków małżeńskich, tym samym po raz pierwszy od lat 90. liczba ta jest niższa niż 500 tysięcy.