Ordo Iuris
opublikował na swojej stronie internetowej
"poradnik dla prokuratorów"
zawierający wskazówki, jak ścigać aborcję farmakologiczną. Instytut chciałby, aby śledczy skuteczniej podejmowali działania wobec organizacji pomagającym kobietom w uzyskaniu środków poronnych.
Jedną z takich organizacji jest
Aborcyjny Dream Team
. Przypomnijmy, że jego działaczka została oskarżona o udzielenie pomocy przy przerwaniu ciąży, grozi jej do 3 lat więzienia.
Tę sprawę przywołuje również Ordo Iuris, które uczestniczy w niej jako strona społeczna.
"Samodzielne wykonywanie aborcji farmakologicznej przez kobietę (jako osobę nieuprawnioną) jest działaniem nielegalnym. Niezgodna z prawem jest również dystrybucja preparatów posiadających status produktów leczniczych, jednak niedopuszczonych do obrotu na podstawie decyzji właściwego organu państwowego. Mimo to, środki te rozprowadzane są przez szereg podmiotów" - czytamy.
Dużym problemem - według ekspertów Ordo Iuris - jest również
reklama
środków poronnych.
- Nielegalny obrót środkami poronnymi, wiąże się z bardzo ważnym problemem, który
nie spotkał się dotychczas z należytą reakcją organów ścigania
. Mowa o reklamie tych środków, jako produktów leczniczych. Z tymi sytuacjami mamy do czynienia głównie w Internecie. Istnieje szereg stron, które te środki promują i robią to w sposób niezgodny z prawem - mówi Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.
W związku z tym Ordo Iuris przygotowało
poradnik dla prokuratorów
.
- Mamy do czynienia z ogromnym problemem, polegającym na działaniu organizacji proaborcyjnych, w celu normalizacji przestępstwa, jakie stanowi pomocnictwo w aborcji. To wszystko dzieje się, niestety,
za cichym przyzwoleniem organów ścigania
, które, w większości przypadków, pozostają, po prostu, bierne - wyjaśnia adw. Magdalena Majkowska z Zarządu Ordo Iuris.
"Poradnik" liczy 30 stron i dzieli się na siedem części, w których Ordo Iuris tłumaczy, dlaczego aborcja jest działaniem bezprawnym, jak przeprowadza się "domową" aborcję i jakie są podstawy prawne jej ścigania. Osobne części poświęcono również "nielegalnej reklamie środków poronnych" oraz "głównym kanałom dystrybucji środków poronnych".
W tym rozdziale szczegółowo wskazano strony internetowe organizacji, które pomagają w pozyskaniu tabletek poronnych.
Warto również zauważyć, że we wstępie do dokumentu Instytut przyznaje, że
chciał poddać go autocenzurze.
"W niniejszym Poradniku jego autorzy starali się ukazać charakter omawianego problemu oraz zwięźle i precyzyjnie przedstawić podstawy odpowiedzialności karnej w tym zakresie. Jednocześnie autorzy opracowania długo rozważali czy przygotowanego dla organów ścigania poradnika nie poddać autocenzurze ze względu na udostępnione w treści szczegóły dotyczące środków poronnych. Ostatecznie autorzy uznali jednak za zasadne i celowe dokładne omówienie bezprawnych praktyk związanych z obrotem tymi środkami, a powielenie ich w niniejszym opracowaniu służy jedynie napiętnowaniu nielegalnej działalności podmiotów zaangażowanych w proceder aborcji farmakologicznej" - czytamy.