Logo
  • DONALD
  • RAPORT: RÓWNY PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH PRZYJMUJE SIĘ U NAS OPORNIE, DOTYCZY RACZEJ MŁODSZEGO POKOLENIA

Raport: równy podział obowiązków domowych przyjmuje się u nas opornie, dotyczy raczej młodszego pokolenia

26.12.2024, 17:30
Fot.: Hannah Busing - Unsplash
Z raportu "Polki i przedsiębiorczość 2024: Obowiązki domowe a równouprawnienie" przygotowanego przez serwis Socjolożki.pl wynika, że
równy podział obowiązków domowych
nadal obowiązuje tylko w niektórych rodzinach. Mimo tej sytuacji, aż
81%
Polek uważa, że tego typu aktywnościami nie powinny zajmować się wyłącznie kobiety.
45% badanych kobiet
oraz
21% ankietowanych mężczyzn
zadeklarowało, że wykonuje
większość prac domowych samodzielnie
. Dysproporcję w zakresie powierzanych obowiązków domowych zadeklarowały również
kobiety prowadzące własną firmę
. Co trzecia z nich przyznała, że w swoim domu wykonuje większość czynności, a co piąta ma więcej do zrobienia niż jeszcze przed rokiem.
Wprowadzenie równego podziału obowiązków domowych do swoich domów wprowadziło z kolei 39% mężczyzn oraz 29% kobiet biorących udział w badaniu. W grupie przedsiębiorczyń odsetek ten okazał się nieco wyższy i wyniósł 34%.
Jednocześnie
22% badanych mężczyzn zadeklarowało, że obecnie wykonuje więcej obowiązków domowych niż przed rokiem
. Wśród kobiet odsetek ten wynosi 25%, natomiast wśród pań prowadzących własne biznesy - 21%. Co dziesiąta biznesmenka deklaruje, że wykonuje w tym momencie mniej obowiązków domowych niż przed dwunastoma miesiącami.
- Dane pokazują, że podział obowiązków domowych wciąż stanowi dla Polaków wyzwanie. Zauważalny spadek liczby zadań domowych w grupie kobiet może być efektem świadomego zarządzania czasem, delegowania obowiązków i korzystania z zewnętrznego wsparcia - komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus.
Badanie wykazało, że równy podział obowiązków domowych występuje najczęściej wśród osób znajdujących się w grupie wiekowej 25-34 lata. Proporcjonalne dzielenie się obowiązkami domowymi zadeklarowało 43% tej grupy badanych. Dla porównania taka sama sytuacja wystąpiła w 29% gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby w wieku 55-65 lat.
- Różnice w podziale obowiązków domowych w poszczególnych grupach wiekowych wskazują na zmieniające się wzorce społeczne. Młodsze osoby częściej deklarują równy podział obowiązków, co wynika z większej świadomości równości płci i wpływu współczesnych norm społecznych. Starsze pokolenie częściej praktykuje tradycyjny model, w którym jedna osoba, zazwyczaj kobieta, wykonuje większość obowiązków - dodaje Kozierowska.
Równy podział obowiązków częściej występuje również wśród mieszkańców dużych miast.
Największą ilość deklaracji o sprawiedliwym podziale prac domowych (42%) odnotowano wśród ankietowanych z miejscowości zamieszkiwanych przez 100-500 tysięcy mieszkańców. W przypadku mieszkańców wsi odsetek ten wyniósł 31%.
Z badania wynika, że co siódmy mężczyzna uważa, że za obowiązki domowe powinny być odpowiedzialne wyłącznie kobiety. Podobną opinię wyraża aż 15% ankietowanych pań. Wśród kobiet prowadzących własne firmy odsetek ten jest nieco niższy i wynosi 11%. Przeciwnego zdania jest 75% ankietowanych mężczyzn oraz 81% kobiet.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA