fot. East News
W miniony poniedziałek rząd federalny
po raz pierwszy ogłosił niedobór w jeziorze Mead
, największym pod względem objętości zbiorniku w kraju,
znajdującym się na rzece Kolorado
.
Susza wywołana zmianami klimatu spowodowała, że poziom wody w jeziorze Mead jest bezprecedensowo niski. Sytuacja pogarszała się od 20 lat, jednak w tym roku spadł on w zastraszającym tempie.
W związku z tym amerykański Urząd ds. Rekultywacji ogłosił, że rzeka Kolorado przejdzie w
pierwszy poziom cięć wody,
począwszy od 1 stycznia przyszłego roku.
"Biorąc pod uwagę trwającą suszę o historycznej skali i niskie poziomy wody w dorzeczu rzeki Kolorado, uwolnienia mas wody w dół rzeki z zapór Glen Canyon i Hoovea zostaną zmniejszone w 2022 roku z powodu zmniejszającego się poziomu zbiorników" - napisano w raporcie.
Według amerykańskiej Służby Parków Narodowych, jezioro Mead dostarcza wodę do około 25 milionów ludzi w Arizonie, Nevadzie, Kalifornii oraz Meksyku. Z kolei z zasobów rzeki Kolorado korzysta około 40 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.
Zastępczyni komisarza Biura Rekultywacji Camille Touton podczas konferencji prasowej przekazała, że
decyzja o wprowadzeniu cięć wody nie została podjęta pochopnie
, a w najbliższej przyszłości będą prawdopodobnie konieczne dodatkowe działania.
Drugi poziom cięć, uruchomiony na wysokości 300 m npm, może nastąpić już w 2023 roku.
Według amerykańskiego Monitora Suszy, w zeszłym tygodniu ponad 95% zachodniej części kraju było w stanie suszy. Jest to największy obszar w historii prowadzonych badań.
-
Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatu są realne
- doświadczamy ich na co dzień w dorzeczu rzeki Kolorado i w innych dorzeczach na Zachodzie. Myślę, że najlepszą strategią planowania jest myślenie o szerokim zakresie scenariuszy i szerokim zakresie potencjalnej hydrologii, a także ścisła współpraca z naszymi partnerami w dorzeczu, aby spróbować przemyśleć wszystkie te scenariusze - powiedziała Tanya Trujillo, asystentka sekretarza ds. wody i nauki w Departamencie Spraw Wewnętrznych USA.