Ministrowie pracy i spraw społecznych krajów członkowskich Unii Europejskiej zaakceptowali nowe przepisy, zgodnie z którymi
kierowcy, kurierzy, osoby dostarczające jedzeni
e, czy zakupy i wielu innych pracowników zatrudnionych przez aplikację zostaną objęci tak zwaną
"gig economy"
. Ma to być
forma pracy dorywczej polegającej na zatrudnianiu pracowników do konkretnego projektu
. Będą oni wynagradzani za zrealizowane zlecenie czy dzieło. Przepisom sprzeciwiała się Francja i Niemcy. Nowe regulacje mają stanowić
ochronę pracowników
zatrudnionych za pośrednictwem platform cyfrowych. Ustalone mają zostać wspólne normy, zgodnie z którymi pracownicy platform będą legalnie postrzegani:
Z kolei niezadowolone z działań ministrów pracy i spraw społecznych krajów członkowskich Unii Europejskiej jest europejskie stowarzyszenie platform transportu pasażerskiego Move EU, które reprezentuje takie firmy jak Uber i Bolt. Zarządzający stowarzyszeniem Aurelien Pozzano stwierdził, że projektowane prawo nie zapewnia zharmonizowanego podejścia w całej Unii i miałoby to wywoływać jeszcze większą niepewność dla pracowników platform cyfrowych.
By przepisy mogły zacząć obowiązywać, musi je zatwierdzić jeszcze Parlament Europejski, a następnie każde państwo samodzielnie będzie decydowało o kryteriach przekwalifikowania osób świadczących usługi na aplikacje.