Protest lekarzy stażystów w Seulu, fot. East News
W piątek
południowokoreańscy lekarze
będący na stażu zorganizowali jednodniowy
strajk w Yeouido w Seulu
. Protestowali przeciwko rządowemu planowi
zwiększenia liczby studentów medycyny
.
W związku z protestem nie zgłoszono żadnych poważnych zakłóceń w świadczeniu usług medycznych, ponieważ dotknięte nimi szpitale zmobilizowały pozostałych pracowników służby zdrowia, w tym lekarzy klinicznych i profesorów medycyny do uzupełnienia braku stażystów i lekarzy rezydentów na oddziałach intensywnej terapii, chirurgii i w izbach przyjęć.
Południowokoreański rząd przedstawił niedawno plan zwiększenia liczby studentów medycyny
o 4000 w ciągu najbliższych 10 lat
, czyli o 400 rocznie od 2022 roku. Oprócz tego zaproponował utworzenie publicznej szkoły medycznej.
Strajkujący lekarze twierdzą, że biorąc pod uwagę malejącą liczbę obywateli, liczba lekarzy jest już wystarczająca. Według protestujących zamiast tego
należy skupić się na tych obszarach, w których system medyczny obecnie zawodzi
, czyli na przykład na poprawie warunków pracy osób pracujących w publicznym sektorze zdrowia lub na wsi.
The Korean Intern Resident Association szacuje, że około 70 procent z 16 tysięcy członków stowarzyszenia wzięło udział w proteście.
Kolejny strajk zaplanowany został na przyszły piątek
.
Rząd wyraził "głęboki żal" w związku ze zorganizowaniem protestu, pomimo wezwań do rozwiązania tego problemu w drodze dialogu. Władze wcześniej wezwały stażystów do odwołania planowanego strajku, ponieważ mógł on spowodować zakłócenia w systemie medycznym kraju, który już teraz boryka się z problemami związanymi z pandemią koronawirusa.
Zgodnie z przedstawionym przez rząd planem,
trzy czwarte z 4000 dodatkowych studentów medycyny zostanie przyjętych pod warunkiem, że będą pracować na obszarach wiejskich przez 10 lat
. Jeśli nie uda im się ukończyć 10-letniego stażu, ich licencje medyczne zostaną cofnięte. Pozostałe 1000 dodatkowych miejsc będzie przeznaczonych dla lekarzy specjalizujących się w określonych dziedzinach, takich jak np. epidemiologia.
W Korei Południowej jest ponad 100 tysięcy lekarzy. Na 1000 osób przypada 2,4 lekarza. Jest to jeden z najniższych wyników wśród krajów OECD.