Logo
  • DONALD
  • BADANIE: MŁODZI POLACY NAJBARDZIEJ OBAWIAJĄ SIĘ BRAKU PIENIĘDZY

Badanie: młodzi Polacy najbardziej obawiają się braku pieniędzy

18.08.2024, 14:00
Z raportu sporządzonego przez UCE RESEARCH i RISIFY.pl, zatytułowanego
"Czego boją się młodzi Polacy?"
wynika, że Polacy w wieku
18-35 lat
najbardziej obawiają się braku pieniędzy. Wyniki raportu nagłośnił w serwisie X Krzysztof Mamiński. Okazuje się, że zaledwie 1,5 procent 18-35-latków niczego się nie obawia.
Z kolei na szczycie listy obaw są wyłącznie czynniki finansowe.
47,4 procent badanych obawia się braku pieniędzy
. Obawa ta pojawia się częściej wśród osób pochodzących z mniejszych miast i z niższymi dochodami.
Kolejną z obaw młodych osób jest
wzrost kosztów życia
. Strach wywołuje to w
27 procentach badanych
. Kolejnymi aspektami budzącymi obawy wśród młodych Polaków są utrata pracy lub możliwości zarobkowania (24 procent), rosnące ceny w sklepach oraz wysokie podatki (24 procent).
- Te wszystkie obawy
odzwierciedlają trudną sytuację ekonomiczną młodych ludzi
. Wskazują na niestabilność finansową i niepewność na rynku pracy, z którą muszą się mierzyć. Młodzi ludzie często dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, co wiąże się z niższymi zarobkami i mniejszymi możliwościami oszczędzania. (...) Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że młode osoby coraz częściej odczuwają duży stres związany z finansami, co może wpływać na ich decyzje życiowe, w tym związki i rozwody (...) - komentuje Patryk Rzepka, psycholog, jeden ze współautorów raportu z platformy psychoterapii RISIFY.pl.
- Obawianie się długów może być związane z trudnościami w zarządzaniu finansami i obciążeniami kredytowymi, ale nie tylko. Strach przed oszustwami jest uzasadniony w erze cyfrowej, w której występują różnorodne zagrożenia, takie jak phishing czy kradzież tożsamości. Lęki te podkreślają potrzebę edukacji finansowej i zwiększania świadomości na temat zabezpieczeń w sferze online. Obawa przed napływem imigrantów może wynikać z niepewności co do wpływu na rynek pracy i społeczeństwo. Nie jest to zaskoczeniem w kontekście obecnych debat publicznych na ten temat - dodał.
Krzysztof Mamiński, który zajmuje się między innymi tematem przemian demograficznych, zwraca uwagę na fakt, że to właśnie młodzi ludzie w wieku 18-35 lat w Polsce odpowiadają za 83 procent urodzeń. Jeśli dalej ich obawy będą związane z finansami, wówczas
nie będzie mowy o wzroście dzietności
:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA