Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
w wyroku z 15 września uznał, że oferowanie
"darmowego" dostępu
do takich aplikacji jak
Facebook, Spotify, Instagram czy Netflix w ramach abonamentu telefonicznego jest niezgodne z prawem unijnym
. Chodzi o oferty sieci komórkowych, które proponują np. 50 GB miesięcznie na korzystanie z tego typu aplikacji niezależnych od posiadanego w abonamencie pakietu danych.
W niektórych taryfach korzystanie np. z Facebooka czy Spotify nie zmniejsza transferu, co dla wielu osób może być istotnym czynnikiem w wyborze operatora.
TSUE zajmował się sprawą węgierskiej spółki
Telenor
, która oferowała
"pakiety zerowe"
, dzięki którym nawet po wyczerpaniu limitu danych klienci mogli dalej korzystać z niektórych aplikacji, w tym z Facebooka i Instagrama. TSUE uznał, że takie praktyki należy uznać za
zakłócenie zasad uczciwej konkurencji na rynku europejskim
oraz za
naruszenie regulacji dotyczących neutralności sieci
.
"Tego rodzaju oferty pakietowe mogą bowiem zwiększać korzystanie z aplikacji i usług uprzywilejowanych, a w związku z tym powodować mniejsze zainteresowanie korzystaniem z innych dostępnych aplikacji i usług, biorąc pod uwagę środki, za pomocą których dostawca usług dostępu do internetu czyni korzystanie z nich trudniejszym technicznie, jeśli nie niemożliwym" - zauważa TSUE.
Zdaniem ekspertów w dłuższej perspektywie wyrok TSUE może mieć duże znaczenie dla rynku telefonii komórkowej, szczególnie dla tych operatorów, którzy
kierują swoje oferty do młodych ludzi
przyzywczajonych do "darmowych" mediów społecznościowych.