BBC alarmuje, że obecnie
wokół Antarktydy jest mniej lodu morskiego niż kiedykolwiek.
Pierwsze pomiary pokrywy lodowej Antarktydy przeprowadzono pod koniec lat 70. i od tego momentu badacze nie odnotowali tak małej ilości lodu morskiego.
Wynik pomiaru przeprowadzonego 13 lutego tego roku wskazał, że lód morski zalegał na powierzchni 1,91 mln km kw. Poprzednio najmniejszą powierzchnię wokółantarktycznego lodu odnotowano 25 lutego 2022 roku.
Jak podaje National Snow and Ice Center
tegoroczne lato na Antarktydzie
, które jeszcze tam trwa, jest
wyjątkowo ciepłe
. W związku z tym badacze spodziewają się jeszcze większych ubytków powierzchni lodowej.
Naukowcy uważają, że zmiany powierzchni pokrywy lodowej wokół Antarktydy to skomplikowane zjawisko, którego
nie można po prostu wiązać jedynie ze zmianami klimatycznymi
. Z danych satelitarnych gromadzonych pod ponad 40 lat wynika, że występuje duża zmienność zasięgu lodu morskiego. Należy jednak wskazać, że rekordowo małe zasięgi kry odnotowano w latach 2023, 2022 i 2017.
Dla naukowców ruchy pokrywy lodowej w Antarktyce stanowią sporą zagadkę, ponieważ modele komputerowe tworzone od lat zakładały, że powierzchnia lodu będzie się regularnie zmniejszać. Co ciekawe, to zjawisko nie jest jednak regularne. Potwierdziły to badania Antarktydy.
Inaczej jest w Arktyce, gdzie proces zmniejszania się pól lodowych wokół bieguna północnego postępuje. Jest to już zjawisko powtarzalne i mające długotrwały charakter. W skali dekady zasięg pokrywy lodowej w Arktyce maleje o 12-13 procent. Tutaj badacze jasno wskazują, że jest to związane z globalnym ociepleniem.