Logo
  • DONALD
  • CHEMIK Z AGH STROLLOWAŁ CZASOPISMA NAUKOWE POKAZUJĄC, JAK ŁATWO JEST W NICH PUBLIKOWAĆ

Chemik z AGH strollował czasopisma naukowe pokazując, jak łatwo jest w nich publikować

26.05.2024, 10:15
Profesor
Konrad Szaciłowski
to chemik z
Akademii Górniczo-Hutniczej
w Krakowie. Naukowiec postanowił
obnażyć słabości systemu publikacji artykułów
w czasopismach naukowych opracowanego przez byłego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Badacz opublikował pracę poświęconą
tematowi hobby papieża Jana Pawła II
, a także roli katolickich rozgłośni w kształtowaniu postaw moralnych młodzieży. W mediach społecznościowych zaczął krążyć fragment jego pracy:
Filumenistyczne hobby Jana Pawła II
. Profesor na 10 stronach opisuje, jak to papież Polak od dzieciństwa wykazywał
szczególne zainteresowanie zapałkami
. Swoje hobby miał rozwijać podczas swoich licznych podróży.
"Dziedzictwo filumenistyki Jana Pawła II stanowi piękną spuściznę duchową, pozostawiając trwałe przesłanie miłości, pojednania i szacunku dla drugiego człowieka. Dziedzictwo filumenistyki Jana Pawła II odzwierciedlało także jego głębokie zaangażowanie w promowanie dialogu międzykulturowego i pojednania
. Zapałki, które reprezentowały różnorodność kultur i narodów, stały się symbolem jedności w różnorodności,
co pozostawało w zgodzie z przesłaniem duchowego przywództwa Ojca Świętego"  - można przeczytać w pracy badacza. Artykuł ukazał się we
Wschodnim Roczniku Humanistycznym
.
Rocznik ukazuje się od 2004 roku, jednak dopiero od 2019 roku publikowanie z nim wiąże się z uzyskaniem wysokiej liczby punktów dla naukowca, które służą w ewaluacji działań nie tylko pracowników naukowych, ale też instytucji, które oni reprezentują. Dopiero za Przemysława Czarnka
pismo zyskało szczególne uznanie
.
W latach 2009-18 za publikację pracy we
Wschodnim Roczniku Humanistycznym
można było otrzymać od 2 do 7 punktów. Dopiero decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2019 do 2021 roku czasopismo to uzyskało 70 punktów od 2023 roku
100 punktów.
Jak podaje Onet, prezesem wydawnictwa wydającego czasopismo jest historyk dr hab. Artur Górak. W 2017 roku zasłynął kontrowersyjnym wpisem o protestujących przeciwko atakom PiS na praworządność. Z kolei wiceprezesem "Libry" jest z kolei dr. hab. Mirosław Szumiło z UMCS w Lublinie. To pracownik Biura Badań Historycznych IPN oraz członek zarządu Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Opiniował m.in. podręcznik do historii dla Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Z kolei
drugi artykuł
profesora Szaciłowskiego został opublikowany w półroczniku naukowym
Fides Ratio et Patria Studia Toruńskie.
Czasopismo związane jest z uczelnią wyższą prowadzoną w Toruniu przez
redemptorystę ojca Tadeusza Rydzyka
. Za publikację w tym półroczniku w 2023 r. można było otrzymać 140 punktów. Co ciekawe współautorem pracy (jak również i tej poprzedniej) jest niejaki
Kapela Pilaka
. Naukowiec jednak
nie istnieje
, podobnie jak instytucja - Beýik Türkmenbaşy Studio of Dutar Music -  którą miałby on reprezentować.
Naukowiec w rozmowie z Onetem przyznał, że w ten sposób chciał pokazać, że nie zawsze wiadomo, dlaczego dane czasopismo jest wyżej punktowane od innych i tym samym ma być bardziej prestiżowe:
- Ocena instytucji na podstawie liczby tzw. punktów ministerialnych czasopism, w których publikują pracownicy tej instytucji, może budzić wątpliwość. Nie zawsze wiadomo, dlaczego akurat to czasopismo tych punktów ma tak dużo - zaznacza profesor.
- Pokazywanie takich niedoskonałości systemu ewaluacji instytucji naukowych to dążenie do wyższych standardów działalności naukowej i lepszej czy wiarygodniejszej jej oceny - dodał.
- Czasami kontrowersyjna zawartość tych publikacji to także wyraz krytycznego stosunku autora do sposobu oceny dorobku naukowego poprzez punkty za publikacje, bo tych, jak się okazuje, można uzyskać dużo niekoniecznie z powodu wybitnej zawartości merytorycznej tych publikacji - zauważa.
AGH, na której wykłada naukowiec, jak i sam badacz podkreślają, że nie zgłosił on wspomnianych artykułów do dorobku. Tym samym nie wpływają one zatem na ewaluację żadnej dyscypliny uprawianej w AGH.
Wschodni Rocznik Humanistyczny
wydał już
oświadczenie w tej sprawie
. Stwierdził, że opierał się autorytecie tytułu profesorskiego i renomowanej uczelni, jaką jest AGH. Stwierdzono także, że to naukowiec dopuścił się złamania wszelkich naukowych standardów:
"Redakcja w uznaniu autorytetu tytułu profesorskiego i renomowanej uczelni (AGH), ostatecznie zdecydowała się wysłać tekst do recenzji. Recenzent zaakceptował tekst dodając, że nie ma on charakteru naukowego. W opinii Redakcji prof. dr hab. K. Szaciłowski dopuścił się
złamania wszelkich naukowych standardów akademickich
, podpierając podawane przez siebie nieprawdziwe informacje autorytetem tytułu profesorskiego i renomowanego uniwersytetu, tworząc fałszywy profil naukowca, w tym profil ORCID oraz tworząc stereotypowy i obraźliwy profil badacza z Turkmenistanu na portalu Researchgate. W przyszłości kolegium redakcyjne Wschodniego Rocznika Humanistycznego wprowadzi zmiany procedury recenzyjnej, które pomogą uniknąć podobnych sytuacji" - napisano.
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA