Tara Swart
, znana neurobiolog oraz trenerka przywództwa, przez 7 miesięcy badała grupę 40 dziennikarzy z różnych dzienników, magazynów, stacji telewizyjnych oraz platform internetowych pod kątem ich stylu życia, zdrowia i zachowania. Celem było określenie, w jaki sposób dziennikarze funkcjonują, przebywając w stałym stresie. Każdy uczestnik miał pobieraną krew, nosił pulsometr przez trzy dni, prowadził dziennik posiłków i napojów przez tydzień, a także wypełnił kwestionariusz dotyczący profilu mózgu.
Wyniki badania przeprowadzonego we współpracy z London Press Club pokazały, że
mózgi dziennikarzy funkcjonowały na niższym poziomie niż tym reprezentowanym przez przeciętnego człowieka.
Powodami są głównie odwodnienie i skłonność pracowników redakcji do sięgania po alkohol, kofeinę oraz i pokarmy bogate w cukier.
41% badanych przyznało, że wypija 18 lub więcej jednostek alkoholu tygodniowo
, czyli cztery jednostki powyżej zalecanej dawki tygodniowej. Dla porównania mniej
niż 5% uczestników wypijało zalecaną ilość wody
w ciągu dnia
Analiza wywiadów wykazała, że
dziennikarze charakteryzują się wyższą wytrzymałością psychiczną
niż reprezentanci innych zawodów ze względu na silne poczucie misji. Swart sugerowała, że to przekłada się na radzenie sobie z pracą pod presją czasu. Uczestnicy osiągali także wysokie wyniki w zakresie abstrakcyjnego myślenia oraz nadawania priorytetów konkretnym rzeczom czy sytuacjom. Z kolei gorzej radzili sobie z wyciszeniem umysłu czy funkcją wykonawczą.
"Głównym wnioskiem jest to, że dziennikarze są niewątpliwie poddawani presji w pracy i domu, ale znaczenie i cel, jaki przypisują swojej pracy, przyczynia się do tego, że zachowują odporność psychiczną. Niemniej jednak
istnieją obszary wymagające poprawy
, w tym picie większej ilości wody oraz zmniejszenie spożycia alkoholu i kofeiny w celu poprawy funkcji wykonawczych i poprawy regeneracji podczas snu" - można przeczytać w raporcie.