Poczta Polska
poinformowała, że
jednym ze strategicznych celów na lata 2020-2024
jest
wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
W związku z tym spółka zawarła porozumienie z Fundacją Aktywizacja w ramach projektu PFRON Praca-Integracja.
- Poczta Polska jest firmą odpowiedzialną społecznie, zatrudnienie osób z niepełnosprawnością traktujemy jako ważny element polityki przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu
. Jako największy pracodawca w kraju podjęliśmy wyzwanie sukcesywnego wzrostu wskaźnika zatrudnienia pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Wpisanie tych działań do strategii Spółki pokazuje, że podchodzimy do tego tematu kompleksowo i długofalowo. Porozumienie z Fundacją Aktywizacja pomoże nam w realizacji naszych strategicznych celów - mówi Agnieszka Grzegorczyk, dyrektor zarządzająca Pionem Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej.
Już teraz ruszyły rekrutacje. Nowa polityka firmy w sprawie zatrudnień opiera się na kilku założeniach.
Jednym z nich jest to, by w procesie rekrutacji, oprócz wymiaru ekonomicznego, brać pod uwagę czynniki społeczne i środowiskowe.
- Dla osób z niepełnosprawnościami praca jest bardzo ważna, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim społecznych, ponieważ zwiększa poczucie bycia potrzebnym.
Zaangażowanie Poczty Polskiej, największego pracodawcy w naszym kraju, w proces aktywizacji zawodowej tej grupy jest rzeczą bardzo cenną, a może też stać się świetnym przykładem działania na rynku pracy dla innych firm. T
o przynosi korzyści i dlatego należy wdrażać idee społecznej odpowiedzialności biznesu - podkreśla w rozmowie z Portalem Spożywczym Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja.
- Szacuje się, że niepracujących osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym żyje w Polsce ok 1,2 mln. Co najmniej 400-500 tys. z nich przy odpowiednim wsparciu mogłoby pracować. To ogromny niewykorzystany wciąż zasób biorąc pod uwagę rekordowo niskie bezrobocie i potrzeby dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Nasz projekt "Aktywuj Pracę" wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców i osób niepełnosprawnych - dodaje Żydok.
Poczta Polska od marca 2018 roku do grudnia 2019 roku zatrudniła 411 osób.
182 zatrudnionych pracowników zostało listonoszami, 106 zostało pracownikami obsługi klienta, zaś 66 trafiło do sortowni przesyłek.
W tym roku planowane jest zatrudnienie we współpracy z fundacją kolejnych 360 kandydatów.
W ciągu ostatnich pięciu lat Poczta Polska zatrudniła blisko 1000 osób z niepełnosprawnościami.
Na koniec grudnia 2014 roku wskaźnik ich zatrudnienia w spółce wynosił 1,03%. Na koniec 2019 roku w spółce pracowało 1810 osób z orzeczoną niepełnosprawnością, a wskaźnik zatrudnienia takich pracowników wyniósł 2,22%.