Organizacja
Watchdog Polska
domagała się ujawnienia informacji na temat
porozumień i analiz
, na mocy których doszło do
przejęcia wydawnictwa Polska Press
przez Orlen. Koncern nabył 100 procent udziałów w spółce Polska Press 1 marca 2021 roku.
Początkowo organizacja żądała informacji na ten temat od Orlenu. Później sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie organizacja złożyła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 17 grudnia 2021 roku, w którym oddalono wniosek o udostępnienie informacji przez Orlen w sprawie zakupu wydawnictwa Polska Press.
Orlen nie chciał udostępnić informacji organizacji. Twierdził, że nie stanowiły one informacji publicznej. Dodano, że "informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa PKN Orlen i również z tego powodu nie mogłyby zostać ujawnione". Do argumentacji tej przychylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przyjął tę samą linię orzeczniczą i
oddalił skargę kasacyjną
Watchdog Polska.
Organizacja twierdzi, że wyrok jest absurdalny i pozwala na to, by państwo mogło ukrywać niektóre swoje działania przed obywatelami:
- To orzeczenie jest niebezpieczne z punktu widzenia konstytucyjnej zasady jawności działania państwa. Wyrok pozwala bowiem na to, by spółki skarbu państwa lub spółki komunalne nie podlegały zasadzie jawności, jeśli robią coś poza głównym nurtem swojej działalności. A
to prosta droga do tego, by ukrywać różne działania państwa
. To absurdalne: państwo poprzez spółkę skarbu państwa wpłynęło na rynek medialny i wydaje dziś prasę, a my nie możemy dowiedzieć się szczegółowo, na jakich zasadach do tego doszło - uważa Szymon Osowski z Watchdog Polska.