fot. Hubei Zhongxin Kaiwei Modern Animal Hosbandry
W ostatnich tygodniach w chińskich mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z budowy
26-piętrowego chlewu
. Informacje zweryfikowały branżowe media, które potwierdziły, że w
Ezhou
w prowincji Hubei faktycznie powstaje największy chlew na świecie.
Kompleks buduje chińsko-singapurskiego konsorcjum Hubei Zhongxin Kaiwei Modern Animal Hosbandry, które zainwestowało w niego
4 miliardy juanów
czyli około pół miliarda euro. Chlew ma składać się z dwóch 26-piętrowych budynków, każdy o powierzchni 400 000 m2 i kilku dodatkowych hal i pomieszczeń. Pierwszy wieżowiec jest już gotowy, a pierwsze świnie mają pojawić się w nim już w listopadzie. Będą transportowane podziemnymi kanałami i czterdziestotonowymi windami załadunkowymi.
Wedle założeń w każdym z dwóch budynków dwa pierwsze piętra będą wykorzystywane do celów funkcjonalnych, np. zaopatrzenia w paszę. Każde kolejne piętro od trzeciego w górę będzie funkcjonować jak gospodarstwo rolne z 1000 loch na piętro i zdolnością produkcyjną 25 000 tuczników rocznie. Przy 48 halach daje to
1,2 mln świń rocznie
, co daje ok. 108 000 ton wieprzowiny.
Firma budująca kompleks zapowiada, że będzie on wyróżniał się wydajnością pracy i niskimi kosztami, ma być również
ekologiczny
i korzystać głównie z tzw. zielonej energii. Chwali się również zaawansowaną automatyzacją, klimatyzacją i bardzo nowoczesnym systemem oczyszczania odpadów oraz wskaźników kontrolujących wilgotność czy stężenia toksycznych gazów.
Jak podkreślają branżowe media, budowa gigantycznego chlewu to jeden ze sposobów na zaspokojenie rosnącego popytu na wieprzowinę. W ciągu najbliższych 10 lat zapotrzebowanie na wieprzowinę ma wzrosnąć z 51,77 mln ton do 60,77 mln ton rocznie.