fot. East News / NSSZ Policjantów
Zarząd
NSZZ Policjantów
poinformował o rozpoczęciu
"ogólnokrajowej akcji protestacyjnej"
w związku z brakiem porozumienia z MSWiA. Związkowcy mieli prowadzić od miesięcy rozmowy, w których starali się o
poprawę warunków pracy policjantów
, zapewnienie adekwatnych wynagrodzeń, a także o zwiększenie środków na rozwój i modernizację służb mundurowych. Celem rozmów miały być rozwiązania korzystne zarówno dla funkcjonariuszy jak i społeczeństwa. Ostatecznie jednak
nie doszło do porozumienia pomiędzy policyjnymi związkowcami a rządzącymi
, dlatego też rozpoczęto ogólnokrajowy protest.
"Chcieliśmy, by funkcjonariusze policji mieli zapewnione godne warunki do pełnienia swojej trudnej i odpowiedzialnej służby. Niestety, pomimo wielokrotnych spotkań, prób negocjacji oraz gotowości do kompromisu, MSWiA nie wykazało żadnej chęci do faktycznego rozwiązania naszych problemów" - piszą związkowcy w swoim oświadczeniu.
NSZZ Policjantów przekazał, że ministerstwo zamiast prowadzić dialog, konsekwentnie odrzucało postulaty, ignorując tym samym potrzeby i oczekiwania funkcjonariuszy. Protest ma potrwać aż do momentu, gdy władze "wykażą wolę do poważnych negocjacji":
"Nasza akcja protestacyjna ma na celu obronę godności funkcjonariuszy, poprawę warunków pracy w policji oraz zapewnienie, że służba ta będzie w przyszłości w pełni efektywna i profesjonalna. Apelujemy do rządu, by przestał traktować nasze postulaty z lekceważeniem, by uszanował prawo do dialogu i zaczął działać na rzecz poprawy sytuacji w naszej formacji" - przekazano.
"Protest będzie trwał do momentu,
aż władze wykażą wolę do poważnych negocjacji i podjęcia realnych działań zmierzających do realizacji naszych postulatów
. To MSWiA ponosi pełną odpowiedzialność za to, że sytuacja doprowadziła do eskalacji napięcia i zmusiła nas do podjęcia tej decyzji" - dodano.
Związkowcy jako główny problem policji wskazali brak wystarczającej liczby funkcjonariuszy, która ma wynikać z nieodpowiednich warunków pracy oraz niskich wynagrodzeń. Policjanci oczekują od MSWiA
waloryzacji kwoty bazowej
i/lub wielokrotności kwoty bazowej kształtującej przeciętne uposażenie policjantów
o 15 proc.
lub wprowadzenie rozwiązań alternatywnych z takim samym skutkiem finansowym, wprowadzenie przepisów pozwalających funkcjonariuszom na korzystanie ze
świadczenia mieszkaniowego czy odbudowy motywacyjnego charakteru uposażeń
.
Do zapowiedzi protestu odniósł się już szef MSWiA
Tomasz Siemoniak
. W Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że patrzy na te protesty "ze smutkiem", ponieważ na realizację większości postulatów nie ma wystarczających środków. Dodał, że w przyszłym roku nie będzie podwyżki waloryzacyjnej o 15 proc., ale policjanci mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy.
Polityk dodał, że w Radzie Dialogu Społecznego jest postulat, by dla całej sfery budżetowej podwyżki wyniosły 15 proc. ale na początku tego roku były już podwyżki o 20 proc.
-
Więc wydaje mi się, że tutaj taka akcja jest niewłaściwa
- dodał Tomasz Siemoniak.